Jak se ale orientovat nebo vyznat v jejich působení a kvalitě
Především se nejedná o trend moderní doby, již asi čtyři tisíce let před naším letopočtem je používali Číňané k léčebným účinkům. Ale abychom se podívali do větší hloubky, tak to ani nebyli oni, kdo jejich moc využíval naplno. Tento trend pustili do svých životů Egypťané, kteří je začali efektivně využívat. Veškeré přípravky z nich byly tak cenné, že se jimi platilo nebo se případně dávaly jako oběti bohům. Řekové se jimi pro změnu nechali povzbuzovat a Římané využili jejich omamnou a léčivou moc v lázeňství nebo různých obřadech. Možná díky tomu jsou dnes považováni za objevitele aroma masáží. Do Evropy se tyto éterické oleje vrátily až s křižáckými výpravami a to bylo kolem 12. století.
Vůně bylinek jako lék
Kdo by neznal vůni levandule nebo jiných bylinek. Ale k levanduli se váže historka, která pomohla lékárníkovi zahojit rány po těžké popálenině. Nic mu totiž nepomohlo, až zázračná levandulová silice, kterou si aplikoval na rány. Dokonce se mnoho bylinných silic používalo na zranění ve druhé světové válce. To samozřejmě dalo další podněty a začaly se vyrábět produkty přírodního charakteru na pleť, vlasy, do koupelí, na masáže a podobně. Jejich vůně se začala využívat v různých podobách jako ve spreji, svíčkách, tyčinkách nebo jiných formách. I dnes existuje mnoho skvělých aromatických produktů, které příznivě ovlivňují naši mysl a působí příjemně našemu tělu. Na Ekonio.cz je poměrně dost široká nabídka těchto voňavých produktů a každý si může vyzkoušet svoji milovanou bylinku nebo kombinaci různých vůní.
Bojujte vůní proti stresu
Každá rostlinka má v sobě ukryté své kouzlo a také její vůně dokáže přinést pozitivní účinky. Asi úplně nejznámější je eukalyptus, který je známý jako ochránce dýchacích cest, citron pro změnu osvěžuje a pročišťuje organismus, levandule zklidňuje a harmonizuje, meduňka, jejíž vůně připomíná svěžest dálek nebo máta, která si s radostí vezme na starost zažívání.
Existuje pět osvědčených vůní proti stresu
- Pomeranč – uvolňuje při úzkosti, snižuje napětí a nervozitu, rozptyluje smutek.
- Ylang-Ylang – výrazně uklidňuje nervy, povznáší ducha, harmonizuje srdce a emoce, pomáhá při nespavosti.
- Rozmarýn – povzbuzuje organismus, rozproudí energii a krevní oběh, prohřívá kůži, účinkuje při melancholii, únavě a nervovém vyčerpání.
- Jasmín – podporuje tvořivost, uvolňuje strach a napětí, poradí si s úzkostí, také se řadí mezi jeden z nejsilnějších antidepresivních esenciálních olejů.
- Bergamot – harmonizuje při frustraci, stresu a napětí, snižuje přecitlivělost, hrubost a vztek, naopak přináší nadhled a uvolnění.
Vyzkoušejte i vy sílu aromaterapie, přírodních olejů nebo krémů s obsahem kvalitních bylinných silic.
Z máty, kterou si většinou sami natrháme, usušíme, děláme často i čaje, jsou výborné, meduňku zase pijeme před spaním, samozřejmě, že tyto i jiné bylinky mají vícero využití.
Podle mne nejlépe voní levandule, která je také hojně využívána v kosmetice a kdoví kde ještě.
Miluji vůni jasmínu, naše babi měla na zahradě velký keř, vždycky jsem si vozila domů kytici větviček, krásně voněla i po uschnutí. Koukla jsem na stránky, je tam velký výběr zboží. 🙂