Co nemůže chybět ve vánoční výzdobě, je jmelí.
Tato rostlina je opředena mnoha pověrami a u nás má symbolický význam, hlavně v době Vánoc. Je stále zelené a roste jako cizopasník v korunách jehličnatých i listnatých stromů. Existuje mnoho druhů, ale u nás roste jen jmelí bílé, jejichž semena roznášejí ptáci. Je to vlastně poloparazit, který bere mízu stromům a z hostitelské dřeviny čerpá minerální látky. Roste vysoko ve větvích stromů, a vypadá jako ptačí hnízdo. Většinou je těžko dostupné.
V této době můžeme vidět na stáncích jmelí nejen přírodní zelené, ale i jiné nabarvené zlaté, stříbrné i bílé. Často byla jmelí připisována magická moc, už keltští kněží používali jmelí k zažehnávání zlých duchů, a protože jmelí utínali zlatými srpy, dodnes se zachovala tradice ho pozlacovat. Nyní na ulicích a na trzích si ho můžeme všichni koupit.
Zdobíme si jím byt, kdy ho zavěšujeme na lustr, nad dveře, nebo ke stropu a správně by mělo vydržet po celý rok do příštích Vánoc. Můžeme dát zelené přírodní i do vázy s vodou, kde déle vydrží. Do našich domovů tak přináší štěstí. Polibek pod jmelím nám má v adventním čase zajistit lásku na příští rok.
Hlavně na Štědrý den pro štěstí může líbat muž každou ženu, která pod jmelím projde. Jmelí by ale mělo být zelené a darované, štěstí si totiž nemůže nikdo koupit. Darujete-li o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost a ochranu před nemocemi.
A ještě něco, po každém polibku si oba musí utrhnout kuličku jmelí. Ta poslední by tam ale měla vždy zůstat. Pozor ale na kuličky, jsou jedovaté, proto nepatří do rukou dětem. Prvním, kdo se pod jmelím políbil se svou milou, byl prý svatý Mikuláš.
Jmelí je ale i zároveň léčivé.
Že má léčivé účinky, věděli už středověcí léčitelé. Složení léčivých látek záleží na tom, na kterém stromě jmelí vyrostlo. Jmelí se používá vnitřně i zevně. Pro léčbu se sbírají jen samotné listy a větvičky, které se usuší. Používá se ve farmaceutickém průmyslu k výrobě léků a v kosmetice se výtažky z listů využívají pro masti.
Hlavním léčebným účinkem je regulace krevního tlaku a ulevuje od bolesti hlavy. Také posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a preventivně pomáhá i proti rakovině. Doporučuje se i při křečových žilách.
Léčbu jmelím je ale třeba napřed konzultovat s lékařem.
Objevila jsem superpotravinu, určitě objednám, zkuste i vy :-):
Jmelí – kapky, bylinná tinktura 50 ml (96 Kč)
S čím vám jmelí může pomoci?
Odborná literatura uvádí tyto účinky:
podpora cévního systému, periferního krevního oběhu v cévních kapilárách
kontrola metabolismu tuků – udržování hladiny cholesterolu a krevních lipidů
snižuje krevní tlak
tlumí bolesti hlavy, závratě, působí antiskleroticky
zastavuje krvácení,
odstraňuje návaly do hlavy v klimakteriu
ovlivňuje činnost slinivky
potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy
má protirevmatickou činnost, při senné rýmě
působí na křečové žíly a bércové vředy, cévy
Už mi visí na lustru,ale zajímavé jsou ty léčebné účinky o těch jsem nevěděla. Dobré se něco nového dovědět.
u nás jmelé moc nejde, asi proto, že jsme byly doma dlouho jen samé ženské, tak se u nás ta tradice nějak nedodržuje… a ty zdravotní účinky, super! dobré vědět
Jmelí visí v pokoji na lustru,mám ráda zelené,ale brzy seschne,tak někdy použiju zlaté nebo stříbrné
jmelí k vánocům patří stejně neodmyslitelně jako stromeček nebo kapr se salátem. O tom, že je léčivé jsem však nevěděl. Jak je vidět, člověk se učí celý život a stále získává nové informace.
u nás jmelí dlouho nebylo.. vím, je to tradice, ale.. nějak ani nevím, nepamatuji se, kdy jsem ho v domě viděla naposledy :/ ale ty léčebné účinky mě velice zaujaly, to si budu muset nastudovat 🙂 hezké Vánoce 🙂
nastudujte a sepište, budou body na nákupy. Malý ničitel si jistě poradí 😀
pokusím se 🙂 zrovna teď mu chodím na sedmikráskový sirup.. příští rok ho budu muset udělat víc 🙂
neznám ten recept, pošlete za 4 body
kupujeme pouze zelené jmelí, je to přírodní
Moc jsem toho o jmelí nevěděla ,ale dnes mi dcera přinesla kytičku a rozdělila se se mnou, tak mě to potěšilo.
To by mě též nenapadlo, že je jmelí plevel a že je dokonce léčivé, hold, člověk se musí ještě hóóódně učit.
Mně už visí jmelí na lustru v ložnici. Sice to zlaté, ale i tak. A o těch léčivých účincích jmelí jsem toho dosud taky moc nevěděla. Děkuji za informace.
Jmelí i stromek každý rok bereme na hájence, která je kousek za městem. Procházkou jsme tam tak za 3/4 hodiny, takže spojíme příjemné s užitečným.
Jmelí kupuji také to zlaté. Používám ho jako výzdobu vánočního stolu, vánočního svícnu a zbytek pak pověsím na ozdobu na stěnu pokoje.
mám nejradši zelené přirozené jmelí,to zlaté není ono
Mám knížku o bylinách a je tam článek i o jmelí. takže o něm vím dost. Vánoce bez jmelí si neumím představit. Kupuju zlaté a ne jednu kytku.Něco na lustr, něco do vázy. Vánoční pusa bez jmelí, to prostě nejde. Nejlepší na tom je, že je jmelí parazit a přitom tak důležité a nepostradatelné.
Jmelí kupuji každý rok a daruji, domů si ho koupím také a dávám do vázy s vodou, mám ráda přírodní zelené, velice pěkný a poučný článek, díky za informace.
Jmelí mívám na vánoce každý rok, hlavně proto, že nám roste na zahradě i na jabloních, je to cizopasník, kterého musíme na ovocných stromech likvidovat, protože oslabuje strom. Kolem zahrady jsou vysoké stromy, na kterých je ho opravdu hodně, tak asi z nich se dostalo až na jabloně. Má to ovšem i výhodu, každý rok manžel přiveze ze zehrady pár větviček a tak to mám zadarmo. 😀
O léčebných účincích jsem slyšela, ale zatím nepoužila, trochu se ho bojím, když neznám přesně jak a kolik ho používat.
Tato rostlina má všestranné využití, ale předávkování může být silně jedovaté. Proto před používáním jmelí musí předcházet konzultace s lékařem. Jmelí, které roste na topolech, je nejjedovatější.
no…abych vyrazil na nakupy 😀 jmeli je fajna ozdoba.
Ano, je pravda, že bez jmelí si vánoce ani neumím představit. Každý rok dostanu pod jmelím pusu a to patří k vánocům!
Jmelí patří tradičně k naší vánoční výzdobě.Ani jsem nevěděla,že je také léčivé.
Děkuji za zajímavé informace.A nezapomeňte se pod ním políbit..
Na to, že je to plevel, tak je to krásná vánoční ozdoba.
jooo,…sem zvedavy za kolik letos bude….