Krásně uklizená a čistá koupelna je symbolem hygieny a působí příjemným dojmem. Jednou z věcí, kterých si na první pohled hned všimneme, je právě vodovodní baterie. I její prosté vyleštění hned dodá celé místnosti jiskru. Každý materiál si však žádá rozdílnou údržbu, větší pozornost čištění je pak nutné věnovat v lokalitách s tvrdou vodou, kde se s oblibou vytváří vodní kámen.

Používejte pouze vhodné čisticí prostředky

Pro optimální čištění vodovodních baterií používejte speciální čisticí prostředky vyrobené pro tento účel, vyhnete se tak nenávratnému poškození materiálu. I když se to nezdá, velmi oblíbené chromové baterie se mohou jednoduše zničit nesprávnou údržbou. Nevhodný prostředek může vyvolat změnu barvy či zašednutí povrchu baterie. Hrubým čištěním zase můžete vytvořit rýhy a škrábance, které se již většinou nedají odstranit.

Opravdu pozor si dejte při použití Sava nebo abrazivních prostředků, jako je například Cif. Jejich použití opravdu není vhodné a citlivý povrch baterie by se mohl viditelně poškodit. Z toho důvodu platí, že méně je někdy více. Krásně čisté baterie dosáhnete třeba i s použitím jemného roztoku Jaru či mýdlové vody. Pro eliminaci případných škrábanců používejte měkké hadříky nebo houbičky. Nejlepší prevencí proti poškození je pravidelné čištění šetrnými přípravky. Pokud zachováte tento postup, můžete se dlouho těšit z krásné a čisté vodovodní baterie bez poškození.

A jak na vodní kámen?

Častým a otravným problémem bývá vodní kámen. Jeho odstranění však není nic složitého. Na čerstvější nánosy bohatě postačí mýdlová voda, s jejíž pomocí ošetříte běžné znečištění na vodovodní baterii. U větších nánosů je možné zvolit jemný roztok octa, který si s vodním kamenem poradí. Snažte se používat nepříliš silné prostředky a raději vodní kámen odstraňovat pravidelně.

Vyčistěte sítko

Právě vodní kámen a jiné nečistoty se mohou usazovat v sítku u výpusti baterie. Jde o takzvaný perlátor, který však nemusí být součástí každého kohoutku. Jednou za čas je vhodné baterii rozebrat a perlátor důkladně vyčistit propláchnutím. Někdy to zvládnete pouze jednoduchým vyšroubováním, kdežto u jiných modelů jsou k dispozici pomůcky pro vyndání. Pozor si dejte na šroubování, kdy je nutné použít podložku pod kleště, jinak hrozí poškrábání materiálu.

Jemnou péčí nepoškodíte materiál baterie

Když budete k čištění vodovodní baterie přistupovat jemně a zvolíte správné pomůcky, žádné nebezpečí nehrozí. Platí to jak pro chromové tak i jiné materiály, jako jsou například bronzové baterie, leštěné mosazné a podobně. Právě baterie z broušeného niklu nevyžadují téměř žádnou údržbu, protože na matném stříbrném povrchu se neusazují viditelné zaschlé kapky a pro čištění postačí mýdlová voda a jemná houbička.

Pořízení nové vodovodní baterie

Vodovodní baterie

Pokud chcete změnit vzhled své koupelny, podívejte se na nové vodovodní baterie a vyberte si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat. Při výběru vezměte v úvahu nejenom vzhled, ale i materiál a to, jak snadná bude následná údržba a pravidelné čištění. Chromové baterie jsou snadno dostupné, bývají za dobrou cenu, ale i čištění musíte počítat s leštěním a případnou náchylností proti relativně snadnému poškození. Pozor si dávejte také při údržbě zlatých kohoutků z leštěné mosazi, protože při pořízení jsou opravdu krásné a mají luxusní vzhled, ale vyžadují pravidelné leštění od kapek a použití šetrných čisticích přípravků.

Pestrý výběr vodovodních baterií najdete i na internetu, kde si navíc dopředu můžete zjistit všechny praktické informace ohledně vlastností daného materiálu.

 

3 komentáře u „Rady, jak udržovat vodovodní baterie“

  1. babicka11 napsal:

    Není problém po každém umytí nádobí baterii otřít, aby tam kapky nezaschly a tak je stále jako nová. Jak v kuchyni, tak v koupelně.

  2. lgku990 napsal:

    Na komentář Rojaka – tak sundat komplet vodovodní baterii a namočit ji do coca coly, já vím, to je asi blbost. Jinak základem je dodržovat pravidelné ošetřování baterie, to je aspoň jednou týdně ji očistit, třeba tím octem, i když někomu zrovna nevoní, pomáhá i citron, a nebo si koupit čistící prostředek určený na vodní kámen pro vodovodní baterie.

  3. Rojak napsal:

    Vodovodní baterie udržujeme normálními prostředky na tento účel a když potřebuji vyměnit těsnění, není to pro mne zatím žádný problém. Říkám zatím, protože třeba u auta už si maximálně vyměním žárovku, nebo pojistku, ale jinak si kromě čištění na víc netroufnu. Na vodní kámen je jinak ještě dobrá soda, nebo coca-cola. Tam ale žádné potírání nepomůže, tady musíte věc určenou na očištění namočit aspoň na 24h. do tohoto prostředku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *