Kolik si troufnete složit dílků v Puzzle?
Blíží se konec měsíce a já vidím pořád stejné výsledky a stejné vítěze.
Přemýšlím, jestli je puzzle tou pravou hrou pro dospělé, nebo spíš zábava a zabavení pro děti.
Kolik kousků je ideální na složení, jakou zvolit barevnou předlohu nebo jaký obrázek a motiv puzzle? Vždyť je to jen hra, která může zabavit děti, stát se součástí zábavy s přáteli, nebo zkouškou trpělivosti každého z nás.
Tak proč se bát a nevyzkoušet větší “level”
Občas na návštěvách vidím zarámované koně, hrady a další skládačky.
Počkám do konce měsíce a pak podle umístění změním na puzzle 5000 dílků. Sníží se i čas na skládání a bude větší zábava.
Ve spoustě komentářů se dozvídám, jak a kdo se snaží zabavit svoje děti, vnoučata, když je má na starost, když jsou nemocné nebo je čas prázdnin.
S přehledem vyhrávají různé kreativní hry a puzzle je jednou z nich.
Jak vznikla tato hra
Zajímal jste se někdo o historii této hry? Pokud ano, přidejte v komentáři svoji představu nebo zjištění.
Já mohu napsat svoji představu, jak vzniklo puzzle. Dnes jsem jedno puzzle vytvořil i já sám. Mělo celkem 18 dílků. Po dlouhé době jsem v pátek vsadil sportku a šel dnes prověřit svoji výhru.
Bohužel dnes nic nevyhráváte, zkuste příště, mě oznámila obsluha terminálu.
Tak jsem s úsměvem udělal ze sázenky puzzle.
Kolik jste nejvíc složili nebo viděli složit kousků skládačky?
Jééé tohle já měla jako malá hrozně ráda. Hlavně, když starší bratr pod stromeček koupil puzzlíky s 1000 a více dílky a pak jsme je společně během zimních večerů skládali.. Krajinky, fantasy obrázky, zvířátka.. Jo jo, to byly krásný časy.. Obešli jsme se bez mobilů, internetu a dalších dnešních vymožeností, které nám kolikrát kradou čas, který můžeme strávit společně s blízkými..
Puzzlemánie proběhla již dávno, ale na rozdíl od jiných mánií se neztratila v běhu času, ale usadila se v našich srdcích natrvalo. Jsou vyráběny nejrůznější varianty této hry, od plastových dílků pro malé děti, různé hrací koberečky složené z velkých pěnových dílů ve tvaru puzzle až po nám nejznámější dílky z tvrzeného papíru, kdy si koupíme krabici s nám milým obrázkem a ten pak doma trpělivě dílek po dílku skládáme dle předlohy. Konečné dílko se dá různě zafixovat a jak píše autor, pověsit na zeď pro potěchu oka svého i návštěvníků. Puzzle patří do kategorie her, díky kterým si děti rozvíjejí jemnou motoriku rukou v souhře s viděným, tvar a část obrázku si uloží do mozku, pak hledají v předloze právě ten určitý kousek a snaží se ho vložit správně do rozpracovaného obrázku na podložce. I trpělivost zde hraje svou roli, postupně vydrží u skládání déle a déle. Je to tedy i jakási příprava na školu, kdy bude muset sedět v lavici a celou třičtvrtě hodinu sledovat výklad učitelky a hlavně jej vnímat. Doporučuji tuto zábavu všem věkovým kategoriím, tedy i babičkám a dědům, protože mozek je třeba neustále zatěžovat a procvičovat, jinak při jeho nečinnosti nám hrozí “nemoc od toho německého doktora”. Pro malé děti je lepší méně dílků, ale postupně přidávat, aby je to pořád bavilo a měly před sebou nový cíl. Osobně mi nevadí jakýkoliv počet dílků, hlavně aby byl obrázek hodně rozmanitý, když je nahoře nebe, dole zelená tráva a mezi tím černý kůň, takový obrázek se skládá poměrně dlouho a dost často se dílky zamění, protože když je jich stovka či tři jen modrá, bez kousíčku jiné barvy, špatně se skládá. Při 5000 slibovaných dílcích už bych to asi nedávala na čas, ale spíš kdo to vůbec dokáže; je to prima nápad. Při takovém množství by bylo dobré, kdyby se rozeskládaný (to je slovo, co?) obrázek dal uložit a později se k němu vrátit, málokdo to asi dokáže do půl hodiny.
Vznik puzzle bych viděla tak někdy v době, kdy se už dělaly fotky. Ženáči se dostane do rukou fotka, kde je například s milenkou v poněkud málo oblečeném provedení a vzteky ji roztrhá na malinké kousíčky. Najednou na jednom kousku uvidí část milenčina těla, zahrabe v koši a hledá další kousek, až vysype obsah koše na stůl a fotku zase složí z těch malinkých kousků. Schválně, na co přijdete vy ostatní.
To už je let, co jsem skládala puzzle. Mělo myslím 500 dílků. Ale už to nevím určitě.