Podle pověsti ve třetím století našeho letopočtu přivítali tři muži narozeného Ježíše.
V šestém století se z mudrců stávají králové a jejich počet je odvozen od tří darů, s kterými do Betléma přišli. O století později pak dostali jména do podoby Kašpar, Melichar a Baltazar.
Památka Tří králů se slaví dne 6. ledna a je zároveň i posledním dnem ve vánočním období, kdy se koledníci vydávají na koledu, kterou řadíme mezi nejznámější.
Určitě každý zná: „My Tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví, vinšujem´vám….“
Z pověsti se stala tradice, která se udržuje i dnes, kdy se chlapci oblékají do bílého roucha a 6. ledna chodí od domu k domu a křídou píší na dveře známé K+M+B. Málokdo ví, že křížky mezi písmeny neznamenají matematické plus, ale tři kříže, které symbolizují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna a Ducha svatého.
Dary, které malému Ježíškovi přinesli Tři králové, bylo Zlato, Kadidlo a Myrha.
Všechny dary byly velmi drahé a také cenné pro svou léčivou sílu. Zajímavé je, že se toto dochovalo až do dnešních dnů. Samotné zlato je symbolem bohatství, ale také jeho soli jsou léčebným prostředkem, hlavně na klouby.
Řekněme si, co je Kadidlo a z čeho se dělá, nebo co to je Myrha.
Kadidlo je pryskyřice z kadidlovníku jménem Boswellia, navíc je směsí z různých sušených květů, semínek a jiných pryskyřic. Pálí se na dřevěném uhlí a vzniká kouř. Účinek na obřadech navazoval na slavnostní atmosféru. Bylo také dřív nápomocno při dezinfekci při epidemiích moru, kdy se kadidlem vykuřovaly domy. I druhý dar měl tedy velký význam.
Myrha je ztuhlá vonná klovatina z keře myrhovníku. Existuje mnoho druhů a i dnes se v parfumerii a farmacii používá.
Oslava narození Ježíše Krista skončila a bude pokračovat mezidobí, kdy se budou lidé připravovat na další křesťanský svátek Velikonoce.
Hromnice má svátek 2. 2. a toho dne se světí svíce v kostele, kterým se říká hromničky. Takto vysvěcené svíce zapalovali pobožní lidé, aby odvrátili možnou pohromu, jako jsou třeba bouřky. Dochovala se pověra, že v tento den by se nemělo nic šít, že jehla přitahuje blesky.
Pranostika nám říká, že na Hromnice o hodinu více, že se zkracují noci a dny se prodlužují. Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc. Pokud bude zelená Hromnice, budou bílé Velikonoce. Pokud bude 2. února jasno a slunečno, podle pranostiky bude zima trvat dalších 6 týdnů. Pokud bude zataženo a deštivo, můžeme očekávat brzké jaro.
Masopust je doba od Tří králů až do Popeleční středy.
Masopustní tradice je spojená s průvody maškar, různých figur a čím je maska pitvornější, tím budí větší pozornost. Poslední dny masopustu jsou nejveselejší, jsou spojené s hojností dobrého jídla a radovánek, naposledy právě před Popeleční středou, tedy před počátkem postní doby. Rozumí se půst hlavně od masa, tance a toho, co si kdo odřekne, co mu je milé a bude žít tento čas střídměji. Masopust bývá zakončen tradičním pochováním basy, které symbolizuje na 40 dní konec hudebních a tanečních veselic.
Buďme rádi za krásné tradice, dochované až do dnešních dnů. Jsou opředena velkým tajemstvím.
U nás poprvé za celý život zazvonili 3 králové a naší dceři se líbili.
Tradice jsou krásné a mají svoje kouzlo. Ale už jsem se také setkala s tím, že šla paní jako doprovod s dětmi, navštívili obchod. Paní prodavačka se omluvila, že nemá svoje osobní peníze, ale dala dětem čokoládu. Při odchodu se doprovod obrátil na děti – tady nic psát nebudete tady si nic nezaslouží….. úplně se mi sevřelo srdce, jestli budeme tímto vychovávat mladší generaci……. tradice umřou nebo se začnou proměňovat v úplně něco jiného, než byly stvořeny…..
babičko, zase krásný článeček… ani jsem si neuvědomila, jak moc prahnu po takových milých informacích…. doufám, že možná letos to pochování basy u nás stihnu, je to skvělá tradice 🙂
Ráda se nechám poučit a tento výklad je opravdu famózní. Lecos jsem nevěděla a teď půjdu a vše to povím svým blízkým. Děkuji
Je dobré psát takové články, v dnešní uspěchané době si ani neuvědomujeme podstatu svátků a nepřemýšlíme nad podrobnostmi.Jinak přejí všem krásné svátky a šťastný Nový rok.
velmi zajímavý a hlavně poučný článek plný informací, které jsem (ostatně jako někteří další) nevěděl.
také se připojuji s pochvalou,oba články jsou moc zajímavé.Něco jsem věděla a připomněla si a něco pro mne bylo překvapením
Jako obvykle babička nezklamala a přidala velice zajímavý článek, navíc je i poučný a my to můžeme šířit dále, děkuji babičko za zajímavé informace.
Moc pěkné, se zájmem jsem si přečetla tento článek, je super, že naše české tradice někdo tak dobře zná. U nás chodí 3 králové z Charity, už pár let pán s 3 malými chlapci. Vždycky malý králové pěkně zazpívají a my jim přispějeme pár korunek do prosklené truhlice. Jejich K+M+B mě na dveřích vždycky potěší.
Děkuji moc vám všem za pochvalné komentáře k článkům. Potěšilo mě to.
Přeji hodně pohody, šťastné náhody, výhodné dohody,
žádné nehody, legrační příhody a další života výhody. 🙂
Komu čest, tomu sláva – admin se k pochvalám připojuje.
Na Tři krále se těším.. Snad je tentokrát stihnu, než jsem minule doběhla od malého ke dveřím, už byli pryč 🙁 Ti se u nás drží, chodí malí skauti a hasiči.. A pak pochování basy, chodí hasiči s dětmi a s medvědem.. 🙂 Bude junior koukat, co se to děje.. 🙂
U nás chodí Tři králové každý rok. Vždy nám zazpívají a my jim dáme peníze a nějaké ovoce a buchtu, příp. sušenky od cesty.
O Masopustu byl jednou můj syn za medvěda a jeho kamarád za cikána, který ho měl na řetězu. Syn na to vzpomíná dodnes: “nejdříve nás zahnali do stodoly, tam vytáhli medvědi flašku a prý na kuráž! Venku potom cikán zavelel, míšo trhej! A medvěd hupnul na nějakou slečnu.”
Jsem ráda,že se doba Masopustu ještě dodržuje,hlavně tady na Moravě,kde se vodí medvěd,chodí koledníci,pečou se koblihy,konzumuje špek a slivovice.Podle pranostik se moc řídit nedá,počasí jde podle svého,člověk zasáhl hodně do přírody.
Opět některé věci jsem nevěděla. Je vidět, že si tu jeden rozšíří své vědomosti! 🙂 Jen mne zarazilo, že u K+M+B jsou jen dva + ale babička píše o třech.
Jinak od mala právě 6. ledna odstrojujeme stromeček – tedy pokud neopadá dřív. 🙂
Jen na vysvětlení proč:
V katolických zemích se píší 3 kříže, protože tam píší i rok – u nás jen někde, (o svátku Zjevení Páně 6. 1.) se píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † jako formule požehnání. Původní text zní, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet).
(věřící nejsem, jen mě to zajímá 🙂
Díky za vysvětlení – jste opravdu chytrá.
Krásný svátek a tradice
Chtěla bych Vám Babičko moc poděkovat za tento velmi zajímavý článek.Ještě nikdy jsem viděla tak krásný souhrn výše uvedených tradic.Budu o nich vyprávět vnoučatům. Krásné Vánoce 2016.
Zase o něco chytřejší. Už konečně vím co kadidlo obnáší.Na tříkrálové sbírce jsem se podílela pár let po sobě coby zaměstnanec Charity. S tou štědrostí mi to už tak žhavé nepřipadalo. Ale aspoń to bylo fajn. Na Hromnice mám narozeného manžela, tak se ho budu muset poptat, zdali vůbec ví, čím je tento den vyjímečný.
Babičko, píšete zajímavé články 🙂