A je to tady zase. Jako každý rok. Září. Hrozny zrají, špačci mají hody.
Bydlím ve vinařské obci, kde má snad každý vinohrad. Čím více hlav, tím jsi důležitější a váženější osoba. Mně osobně to nic neříká. Co jsem podědila, to jsem prodala. A vínu taky moc nedám.
Rok co rok, ale pozoruji hejna špačků a jejich nálety na zrající révu vinnou. Mohutná lípa a ořech rostoucí pár metrů od našeho domu, slouží jako sněmovna. To je křiku jako v parlamentu.
A proto byla vynalezena plynová děla na plašení špačků
Celých dvacet čtyři hodin pálí jedno přes druhé. Málokterý z vinařů má v sobě tolik ohleduplnosti, aby je na noc vypínal. Lidé stížnostmi bombardují starostu. Vesměs se nic neděje. Rozhlas několikrát vinaře upozorní, aby děla na noc vypnuli, ale ti si s tím těžkou hlavu nedělají. Konečně by ale měla vstoupit v platnost obecní vyhláška, která půjde ruku v ruce s tučnou pokutou. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Stejně si myslím, že špačíci jsou už celkem imunní.
Nikdo nechce přijít o úrodu hroznů
Kolem vinohradu se chodí celý rok, ale trocha ohleduplnosti je myslím na místě. Zrovna jsem se dozvěděla, že vyhláška vstoupila v platnost. Tak doufám, že špunty do uší si dnes už nebudu muset na noc dávat.
Uvidíme. Znáte špačky, škůdce, pytláky a další škodnou?
Máte nějaký recept jak pomoci? Iva
My máme teda jen u baráčku hrozny tak na chuť občas se zadaří na mošt. Ale letos když se na ně dcerka moc těšila tak nám je napadla plíseň a máme po cele úrodě 🙁
tak to vůbec nezávidím, musí to být šílené, kor v noci… u nás jsme měli letos zase divoká prasata, všechno rozryté,no děs….
Jsem z města, takže tohle se mne přímo netýká ale mají obdiv ti lidé, kteří tento rachot, a zvláště v noci, vydrží. Chápu vinaře ale na druhé straně chápu i ty ostatní lidi. Doufám, že už po té vyhlášce se už vyspí v klidu.
no,nevim 🙁
ale neslo by cos jako vtip o tasemnici?? 😀
-“Proc jís kybl brambor??”
-“To je pro tasemnici, ja si pak dam rizek.”
😀 😀 😀
tak to neporadím, s tím opravdu nemám zkušenost
vinice nemám, ale miluji burčák a víno
ano,síťová ochrana je lepší způsob než dělat rány z děla…moje dcera to používá na chalupě a zatím s tím problém nemá a každý rok se těším na víno,které jich přinese hodně a jsou slaďoučké…dobrou chuť…
My víno pěstujeme, ale jenom málo. Špačci nám naštěstí něco nechali, tak mají alespoň něco vnoučata.
Všimli jste si, jak přibylo vrabčáků? Kolik roků jich bylo málo, ale letos se nějak přemnožili.
Chodí nám na obilí ruku v ruce s myšima, ale ty chodí v noci. A naši kocouři se přes léto někam ztratili. Budeme si muset pořídit kočku.
Držím palce, aby se víno vydařilo.
Sice nemáme vinohrad, ale špačci nás taky otravují. Třešně, višně, teď naše jediná révka.. Na příští rok ale budeme muset naroubovat, z našeho prcka je hroznožrout 😀 Naší jedinou obranou je záclona…
jjo, to znám vnučka pomalu nechce jíst nic jiného za ovoce, než jen hrozny ….neměla ani třešni, ani meruňku ….
Jako malá jsem nechápala, proč ptáčkům a krtkům vyhlásil tatínek válku…:)) na ptáky vyzkoušel snad všechno možné-nějakého panáka do pole nebo na strom s třešní, něco jako větrníky,točilo se to ve větru a na konce přivázal kusy staniolu, na menší zahrádce natáhl nad záhonem provázky na které taky navázal staniol, časem to nahradil platíčkama z léků, pak přišly na řadu i CD, i ty plastové láhve…no prostě vyzkoušel kde co a vždy to dopadlo stejně….měl radost, že ptáčkové sedí a lítají v uctivé vzdálenosti..ovšem tak 2dny, pak se začali přibližovat a za pár dnů jako by tam nic nebylo..:))
Na tomto odkazu jsem našel dobré rady, jak na ptactvo – http://www.vinarskydum.cz/radce-vinare/vinaruv-podzim/88-ochrana-proti-spackum
Špačci jsou špačci. Jednou se nám sneslo na zahradu celé hejno. Měli jsme tu řádek hroznů, jen tak pro nás na zobání. Bylo už po vinobraní a tak se každá bobulka hodila. Byl to raketový nálet, dívala jsem se z balkonu. Teď se hrozny vyměnily za trnky a je klid.Sítě na vinohradech se používají hodně, ale děla pořád vedou.Musím říct, že hrozba pokuty zabrala.
tak s tímto žádné zkušenosti nemám, ale už se těším na náš burčáček
oni jsou chytrý ,zvyknou si na všechno
S tímhle opravdu nemám zkušenosti, ale veškeří tihle škůdci, nebo jak jim má člověk říci je opravdu pro pěstitele jak se objeví opravdu pohroma. Člověk se s tím piplá, pěstuje, pak přiletí hejno špačků, nebo jiná havěť a je po úrodě. Opravdu radost.
Nám chodívají ve velkém v létě na třešně a já jsem někde slyšela, že na ně zabírá rozvěsit po stromech stará CD nebo DVD, jak se ve větru hýbají, tak odrážejí slunce a ten záblesk špačky vyleká. Jeden rok jsme to vyzkoušeli a je fakt že jich nebylo tolik.
Viděl jsem vinice zahalené do sítí. To považuji za šetrný způsob. Domácí radou zůstávají různě zavěšené kožešiny (často se používá králičí), ale musí vlát, jinak si na ně špačci zvyknou.
Slyšela jsem, že pomáhají papíroví dravci, třeba orli – a když nefouká, tak je přidělat na kůly, drobné ptactvo se jich bojí ….
my jsme na třešni dávali stará CD i petláhve obalené alobalem …
Jo jo, ptáčci jsou někdy…, no prostě na zabití. Já jim celou zimu sypala do krmítka a oni si na to taky nějak zvykli. Když už nic v krmítku nebylo, vrhli se na jahody, maliny , rybíz , oni se nažrali a já neposbírala nic. Ovoce na zahradě letos ani ťuk. Většinou to odrovnal onen jarní mrazík, o zbytek se postaralo ptactvo.