Ořechy jsou studnicí zdraví. Proč si je dopřát klidně každý den?
Ořechy jsou známé tím, že obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a vyplatí se je ve svém jídelníčku konzumovat pravidelně. Existuje navíc mnoho různých druhů, jenž se pyšní odlišnou chutí či obsahem cenných látek. Které druhy si dopřát a proč? A je potřeba bát se jejich vysoké kalorické hodnoty?
Kešu ořechy
Patří k těm, které se nejméně podepíší na vašem kalorickém příjmu. Denně můžete s klidem sníst až osmnáct jader kešu ořechů a do těla tak dostanete jen 165 kalorií. Zato ovšem sníte pořádnou dávku železa, zinku a hořčíku, což znamená, že získáte lepší imunitu i paměť.
Mandle
Mandle vás potěší nejvyšším obsahem vlákniny. Jejich výhodou je blahodárný vliv na funkci střev, vysoký obsah antioxidantů a také nezbytný vitamín E.
Lískové ořechy
Jsou sice tučné, ale z velké části se jedná o prospěšné rostlinné tuky, které snižují hladinu špatného cholesterolu. Mimo toho prospívají očím a skvělé jsou pro cukrovkáře i jako ochrana před demencí.
Pistácie
Mají nejméně kalorií – dokonce čtyřikrát méně ve srovnání s jinými ořechy, hodí se tedy skvěle i při dietě. Dále podporují dobrou náladu, imunitu a nervový systém.
Vlašské ořechy
Obsahují vitamíny skupiny B, čímž prospívají pokožce, vlasům a nehtům, ale připisuje se jim rovněž zásluha na vývoji mozku a inteligence, takže by měly být součástí jídelníčku také malých dětí.
A co ořechová másla?
Skvělou variantou, jak si dopřát všechny benefity ořechů, a ještě si pochutnat, jsou ořechová másla. Dejte si však pozor na jejich složení. Mnohá obsahují příliš mnoho přidaného tuku nebo cukru, a to rozhodně není nic, co byste měli chtít. Ořechová másla si můžete přidat nejen do kaše nebo do jogurtu, uplatní se i jako tuková složka některých proteinových nápojů, ta vás zasytí podobně jako klasické jídlo. V kuchyni najdou ořechy řadu využití, takže si nezapomeňte včas udělat dostatečnou zásobu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay