Čas plyne jako voda a postupem času se mění i knihy.
Vše se modernizuje a výrobci se snaží vynalézat věci, tak aby se lidem usnadnila práce. Takové pokroky ale nezaznamenáváme pouze v autech, domácnostech nebo v zaměstnání. Přichází i do našeho soukromí v běžném životě.
Jen tak trochu nahlédneme do zákulisí knih, které nám dělaly často společnice při našem odpočinku. Samozřejmě, když se otočíme zpět, tak vždy neměly podobu takovou, jakou známe z knihkupectví. Záleželo hodně na místě a době. Kniha se tvořila například z palmových listů, v podobě svitku nebo i na dřevěných destičkách, ovšem psaní na slonovou kost muselo dát skutečně zabrat. Později se tvořily knihy složené z pergamenových listů.
Nejdříve fungovala ruční výroba, kterou pak nahradila strojová sazba. Taková výroba knihy nebyla jednoduchá záležitost, proto bylo poměrně málo výtisků od některého díla. Tím získaly určité tituly skutečně historickou hodnotu.
Kniha vždy byla nejúčinnější a nejtrvalejší prostředek ke sdělování myšlenek. Ale také pro zábavu, odpočinek a vzdělávání.
Patřím ke generaci, kdy knihy pro nás znamenaly víc, než jen pár stránek vložených do desek.
Vůně listů a tisku přinášely příjemnou atmosféru. Sledovaly se novinky na trhu a na nové výtisky se stály fronty.
A jak čas plyne i u knih přichází změna a pokrok.
Čím dál tím více se na trhu objevuje nový styl knih.
Jedná se o e-knihu neboli ebook.
Tato elektronická kniha není vytištěna na papíře, ale je zpracovaná tak, že k ní potřebujeme nějaké elektronické zařízení. Nejpohodlnější četba je ve čtečkách a na tabletech. Samozřejmě v nouzi poslouží i tak zvaný chytrý telefon, ovšem ten čtenářský zážitek není tak kvalitní.
Dalším rozlišujícím aspektem by měl být i formát, ve kterém je kniha vydaná.
Nejjednodušší pro vydavatele je po papírovém vydání knihy, zveřejnit ji ve formátu PDF. Ovšem je dobré mít na paměti, že se bude jednat o pouhý otisk papírové stránky a nezajistí takový požitek z četby. Také by se měly takové knihy označovat jako PDF kniha a ne jako ebook nebo e-kniha.
Vzhledem k tomu, že se skutečně čím dál více rozšířily čtečky a tablety na čtení knih, je lepší zvolit jiný formát vyhovující zařízení.
E-kniha, e-Book, e-book, online kniha.
Tyto všechny názvy se používají pro pojem elektronická kniha. Je to soubor v určitém digitálním formátu, který kromě textu knihy obsahuje také i další údaje včetně autora, zabezpečení atd.
Výhody e-knih.
- šetří místo, tak si můžeme vzít kamkoliv i tisíce knih najednou
- máme možnost měnit velikost a druh písma, takže výhoda, když zrovna si zapomeneme vzít s sebou brýle
- můžeme do knihy vkládat poznámky a zvýrazňovat text, takže nemusíme si psát lístečky apod
- na displeji je zobrazena vždy jen jedna stránka, tím odpadají časté problémy se špatnou čitelností u hřbetu knihy, kdy se pak musela hodně zalamovat
- také je výhodnější cena, než u tištěných knih jsou stále v prodeji
- jsou ekologické – šetří se papír a inkoust
Jak je vidět technika jde skutečně kupředu a vypadá to, že mladá generace tyto výhody uvítá více, než jejich rodiče.
Pohádky o čarodějích mohou zaujmout Vaše děti.
Ono vzít do rukou knihu z knihovny, otevřít ji a přivonět si k jejím stránkám, opatrně otáčet list po listu, mělo a má svoje kouzlo.
A já jen pevně věřím, že toto kouzlo ještě nějakou řádku let přetrvá.
Jako vystudovaná knihovnice mám ke knihám velmi blízký vztah. A doma si buduju svoji obrovskou knihovnu, která už se mi pomalu nemá kam vlézt.
Elektronické knížky nebo ty v PDF čtu občas taky. Ale spíše jsou to ty odborné nebo cizojazyčné, na kterých se vzdělávám
v jazycích i jiných věcech.
Za mě rozhodně kniha klasická, jelikož když můžu, skočím do antikvariátu pro nějaký hezký starý exemplář.
taky čtu pouze klasické knihy, e-kniha mě zatím neoslovila
Pro mě znamená kniha poklidné čtení, buď na gauči, nebo u kafíčka. Otáčení stránek a usínání při únavě očí. Pravá kniha není nahraditelná.
eknihy používám běžně, cestou do práce mám za společníka čtečku.
Na čítanie uprednostňujem klasické knihy, e-book čítam iba sem tam a to len odborné alebo pracovné články a nie moc dlhé.
Já knihy moc nečtu, málo kdy, ale preferuji, jako většina, klasiku.
E-book nie je nič pre mňa. Ja som stará škola a preferujem klasické knihy.
Chodím často na internet, koukám do mobilu a ještě k tomu přidat čtení knihy, to už by moje oči nepřežily.
Nedám dopustit na otevřenou knihu v mých rukách.
Ja teda nejsem moc velky čtenář knih. Malo kdy knížku dočtu a s e-knihami nemam žadné zkušenosti.
Já si svůj život bez knížky nedokážu představit. Papírová kniha mě provází už od té doby, co jsem se naučila číst. E-knihu jsem tak trošku okukovala na počítači, ale není to nic pro mě. Prostě počítač je zábava, informace a různé jiné aktivity a ke knížce patří pohoda, pohodlí a fantazie. Když čtu knihu v papírové podobě, dokážu se úplně ponořit do děje a prožít si příběh, který čtu. U počítače mi to prostě nefunguje.
Knih mám doma tolik, že jsem si je ani všechny nestačila ještě přečíst. Nakoupila jsem dlouho předtím, že až budu v důchodu, všechny si v klidu přečtu. Ale jak je vidět, dosud jsem to nestihla. Proto zatím ani e-knihy si pořizovat nehodlám. Možná, že by to dopadlo stejně. Naše děti si spíš vezmou klasickou knihu do ruky, do počítače koukají taky pořád. Buď v práci, nebo pak i doma.
E-knihu jsem nezkoušela a zatím zkoušet nebudu. Pro mne kniha je šustění listů, záložka a “stěžování si”,jak jsou ty knížky drahé. 🙂
Matyldo, gratuluji!!!
Online knihu, nebo e-knihu tak to ani náhodou, protože už si takhle ničíme zdraví při každodenním používání mobilních telefonů, notebooků, počítačů a další techniky (např. televize), kdy dochází k vážným zdravotním potížím z ozáření. Tedy, když knihu, tak jedině klasickou a ne nějakou elektronickou.
Jé, na ilustračním obrázku je moje knížka 🙂 Psáno jako kniha, u které se text upravuje přímo na míru pro určité dítě. K nahlédnutí je ukázka na mém blogu, kategorie Ukázky 🙂