Máme již první měsíc školy za sebou a už je tu měsíc říjen.
Ten nás přivítá zřejmě počasím, které se nám nebude zas až tak moc líbit.
Čekají nás možná začátkem měsíce ještě teplé dny, kdy končí babí léto, ale začínají chladné noci a mlhavá rána.
Říjen, který má jméno odvozeno od jelení říje, je desátým měsícem v roce a má 31 dní.
Připomeneme si také 11. říjen, kdy roku 1424 zemřel Jan Žižka z Trocnova, husitský hejtman, při bitvě u Přibyslavi.
Oslavíme také nejdůležitější státní svátek v roce.
28. říjen, kdy vznikl roku 1918 samostatný československý stát, díky i prvnímu prezidentu Tomáši Garigue Masarykovi. První schůze Národního shromáždění se konala 14. listopadu, kdy byl československý stát prohlášen za republiku a prezidentem byl zvolen Tomáš Garigue Masaryk.
Zavítáme i na naše zahrady, kde stále ještě kvetou levandule, rozchodníky, slunečnice aj. trvalky. Oko potěší květy hortenzií a růží na keřích. Nesmíme zapomenout ani na různé barvy květů aster a chryzantém, kterým jsme doma odjakživa říkali prostě listopadky. Ty kvetou, i když jsou nízké teploty, a jsou vidět i pod prvním sněhem.
Než přijdou první mrazíky, měli bychom sklidit poslední zeleninu, například mrkev, červenou řepu, dýně, naopak růžičková kapusta nebo celer snese i mrazíky.
Dozrávají i šípky, jejich cenu využijeme hlavně v zimě, kdy nám dají mnoho vitamínů. Sušíme i ořechy a ukládáme na suché místo, také uskladňujeme jablka a hrušky, nejlépe ve chladném a větraném sklepě.
Co se týká vysazování keřů, třeba rybízu a stromků, je tento čas nejlepší, mimo meruňky a broskvoně, to je zase lepší vysazovat na jaře. Nesmíme zapomenout zasadit ani okrasné cibuloviny, jako modřence, venkovní bramboříky, či narcisy.
Ostříháme pažitku a petrželku, kterou si zamrazíme a použijeme v zimě, jako čerstvou. Trávník bychom měli posekat nejpozději v polovině října, aby stačil dorůst do mrazů.
Květiny letničky, jak odkvetou, tak je odstraníme a záhony očistíme. Zrovna tak vyjmeme ze země cibule gladiolů a dosny.
Sledujeme také ptactvo, protože pokud ještě v říjnu uvidíme vlaštovky, tím déle nás čekají ještě pěkné dny.
Bylo by potřeba ještě pár hezkých dnů, abychom zazimovali bazén, uklidili solární panel, sprchu, houpačku. V každém ročním období se najde dost práce na zahradě, i když bude třeba malá.
Tak přeji ještě hodně sil v udržování zahrady před zimou. Vždyť potom můžeme v teple domova odpočívat a jen se těšit na jaro.
Ten, kdo si chce ještě prohřát kosti před zimou, cestovní kanceláře nabízejí zájezdy k moři, do Řecka, na Kypr, Turecka, Egypta. Tam počasí nezklame, bude méně turistů i zájezdy jsou levnější.
Nejlepší na měsíci říjnu je to, že nám, houbařům, začíná opravdová sezóna.
Ten pocit, kdy se na nás usmívá třeba i deset hříbků najednou, fůra malých podborováčků, že musíte lézt po kolenou, abyste je vůbec viděli, hlavy bedel, které nabádají ke sběru a bílé koule pýchavek, které svítí na dálku.
Tak ať máte také pěkný a bohatý sběr 😀
A jaké pranostiky na měsíc říjen známe?
Svatý František zahání lidi do chýšek.
Svatý František, v poledne košile, ráno kožíšek.
Brigita svatá na mlhavá rána je bohatá.
Lednová zima i na peci je znát.
Déšť na Havla, déšť na Vánoce.
Den svaté Terezičky nebývá bez vlažičky.
Po sv. Tereze mráz po střechách leze.
Na sv. Lukáše, hojnost chleba i kaše.
O svaté Brigitě ubývá mlha na úsvitě.
Na svatého Šimona přikluše k nám zima tiše.
Šimona a Judy, zima leze z půdy.
Teplý říjen, studený listopad.
Divoké husy na odletu, konec i babímu létu.
Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.
Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
Říjen když blýská, zima plíská.
V říjnu mnoho dešťů, v prosinci mnoho větrů.
Mlhy v říjnu, sněhy v zimě.
Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
V říjnu mráz a větry, leden, únor teplý.
Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.
Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima.
Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade.
Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
Když dub hojné ovoce dává, tak má velká zima a množství sněhu býti.
V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.
Když se táhnou ptáci blízko k stavení, bude tuhá zima.
Na sv. Jana Kapistrána za oráčem běhá vrána.
Svatý Šimon a Judy počasí o vánocích ovládá.
Některé pranostiky vyjdou, některé ne, taková je už příroda a my to můžeme jen přijmout.
A tak žádné churavění, žádnou rýmu ani zad bolení!
Na to ať není ani pomyšlení! 😀
Začínají růst houby i ve smrkových lesích tak vyražte. Já byla včera a našla jsem dva košíčky suchohříblů. Prý bude konačně babí léto, tak se projdu v přírodě. Nemám ráda dobu honů, tahle myslivecká záležitost mě úplně deprimuje. Kdyby to šlo, vezmu si srnky a zajíce domů do obýváku.
Říjen už se blíží, to krásné léto nás opouští, bude zima čím dál větší, musíme zahrádku připravit k zimnímu spánku. Ale za půl roku se nám to krásné léto opět ohlásí, příroda se bude probouzet.
Kde máte říjen, já mám pořád ještě září. To už se nemůžete dočkat Vánoc že? Až bude říjen, tak to budu vědět jako první, protože jsem se v říjnu narodil a letos to budou dokonce půlkulaté narozeniny, a obě čísla stejné.
Opět krásný článek, děkuji za další poučení. 🙂 Září uteklo až moc rychle, pořád jsem zaseknutá v létě.. A on už klepe na dveře říjen.. Mamka bude slavit narozeniny, tak vymýšlím dáreček, co by ji potěšil.. Houby rostou jako splašené, bude zásoba na zimu, sušička jede o sto šest.. Houby, jablka, rajčata.. No, bude co mlsat 🙂
Další krásný a poučný článek o dalším ročním měsíci, který následuje po září. S tím počáskem už je to opravdu horší:)))))))))), docela by bodlo nějaké to prohřátí kostí u moře až na konci léta a začátkem podzimu, už nejsou zájezdy tak drahé. Spousta pěkných pořekadej spojeným s říjnem zde uvedených a další zajímavosti:))).
Kdysi jsem jezdila v říjnu Hubertské jízdy – to byla paráda. V říjnu jsem se vdávala. Zahrádku nemám, takže tento kalup kolem ní a úrody neznám. Kaštany, žaludy, bukvice a šišky sbírám na výrobu a ozdobení věnečků – jak dušičkových tak i adventních.
My už máme všechno uklizené, jen ještě dozrávají rajčata a rostou ředkvičky. Možná, že ještě trochu narostou cukety. Má být ještě pěkně, tak letničky na odstranění mají ještě čas. Kvetou krásně a všude.
Chodím po venku a koukám, co je všechno potřeba ještě zazimovat. Až bude deštivo, tak se nebude chtít.
Ještě jsme neuklidili Lucince houpačku. Třeba bude ještě pěkně.
Co šlo, to jsme ze zahrádky dali do mrazáku.
Na kytičkové zahrádce ještě kvetou měsíčky, růže a doubky.
jo, říjen, sice už do něj zbývá jen pár dní, ale venku už to dneska ráno vypadalo na zimu, bbrrrr. už aby zas bylo jaro….
Na zahradě letos nám moc práce nezbylo, bazén je zazimovaný, tráva se seká průběžně kvůli králíkům a slepičkám, ovoce nám letos zmrzlo, tak není práce se sklízením, zbývá jen počkat až opadá listí a všechno shrabat. Ještě máme pár ostružin a hrozno, které by potřebovalo sluníčko, aby nabralo na sladkosti, ale to bohužel jsme neviděli už pár dnů. Zahrada je celá podmáčená, tak je nebezpečné po ní vůbec chodit, jak to klouže. V říjnu máme dvoje narozeniny syn a vnuk, taksnad nějaké potěšení v tomto uplakaném měsíci.
Všechny kytičky ze zahrádky už jsou doma. Týká se to muškátů a kytiček , které zimu venku nevydrží.Doma už přitápíme a delší večery trávíme buď u dobré knížky, nebo něco kutíme. Začaly se barvit lesy a dobrá procházka nám ukáže, jak podzim vymaloval stromy. Sběr kaštanů, bukvic a žaludů je v plném proudu. Jablíčka už jsou ve sklepě a hrušky už jsme snědli. Tak hezký podzim Vám přeji.
Letos se ochladilo velmi brzy.Snad se ještě ukáže pár teplejších dnů i v říjnu.Konečně začínají houby, těch jsme letos moc neužili. Vloni jsme měli o tom čase plný mražák houbových zásob.Mrazíme si všechno – zeleninu, natě, jahody, maliny, borůvky. Letos je bohužel náš mražák skoro prázdný.Bylo u nás na Moravě takové sucho, že to málo co vydrželo, už jsme snědli.
Kadeřavou petrželku taky zamražuji. Na ten nejjednodušší způsob. Natrhanou operu, oklepu, a tak celou vstrčím do mikroténového sáčku a hned do mražáku. Když potřebuji, zmražené větvičky v sáčku lehce pomnu, vyklepnu potřebné množství a zbytek šoupnu zpět do mražáku. Je to skoro bez práce, zmrzlá petrželka je křehká a ihned se v sáčku rozsype, tak je odebrání potřebného množství velmi rychlé, nať nestačí rozmrznout a už je zpátky v mražáku. Ale řeknu vám, na popsání způsobu mražení jsem potřebovala mnohem více času, než na samotné použití natě. Uf.