Chceme-li zjistit změnu času, platí jednoduché pravidlo.
Letní čas vždy začíná poslední březnovou nedělí, a ta letos vychází na 26. března změnou z 2 hod. na 3 hod. Tato noc bude tedy o 1 hodinu kratší.
Končí opět poslední říjnovou nedělí, 29. října, změnou z 3 hod. na 2 hod.
Změna času je dlouhodobě kritizována i z řad odborníků. Časový posun působí mnoha lidem zdravotní potíže, nepřináší to žádný užitek.
Je diskutabilní, zda letní čas uspoří energii, pro kterou to byl zaveden. Podle zprávy Pražské energetiky je úspora jen jedno procento. Posouvání času by se mělo zrušit, je to pro psychiku některých lidí náročné, i když jen na pár dní.
Mnoho lidí to zase naopak vítá z důvodu výhody trávení delšího volného času venku
Je déle vidět, delší doba na práci na zahradě i na sportování. Chodí se sice dřív do práce, ale to neřeší, vynahradí si to tím, že jsou zase dříve doma pro své různé aktivity.
Čas by měl být asi jen jeden, předešlo by se všem diskuzím, co je lepší a co ne.
Mě nikdy nevadilo, když se měnil čas, ale v práci si lidi stěžovali a pokud to šlo, přešli na volnou pracovní dobu.
Jaký názor na to máte vy, máte problém se změnou času?
Příští týden, v noci na neděli 29. října se bude opět měnit čas. V tento den si ráno můžeme o hodinu přispat, ve 3:00 si ručičky hodinek posuneme na 2:00. Tak jen, abychom na to nezapomněli :-).
Letní a zimní čas, to je už dost dlouho diskutovaný a hlavně kritizovaný problém. Co je vlastně dobře a co špatně? Řekla bych, že pro každého z nás to znamená něco jiného a vím, že spousta lidí tyto změny snáší velmi těžce. Osobně se s nimi sice neztotožňuji, celé to beru jako nutné zlo, který si někdo tam nahoře vymyslel, aby nás dvakrát do roka naštval, ale chápu, že to pár lidí může i odstonat, každý jsme přece jiný. Jinak to pro mne neznamená zhola nic, jen ten den, co se musí vstávat o hodinu dřív, se mi samozřejmě vstávat nechce. Víc jsem naštvaná, když na tu změnu zapomenu a díky přesunu času přijdu v televizi o nějakou pohádku, ale to je spíš humorná stránka věci. Logicky usuzuji, že co elektřiny se ušetří odpoledne, o to víc se jí spotřebovalo už ráno, kdy se muselo svítit už o hodinu dříve, takže i to jedno procento úspory je asi spíš zbožné přání než skutečnost.
Změny času bych zrušila. Ve většině zemí tohle není, proč u nás ano? Přidělává to zbytečné problémy a starosti, navíc tyhle posuny nejsou pro lidi dobré ani po zdravotní stránce. Sama jsem pokaždé jak praštěná palicí. :/ Zrušit, jeden čas stačí.
mě změny času ani moc nevadí, s menšími problémy je vždy nějak překonám, jsem pro zrušení změn času, myslím, že to nic neřeší….
ačkoliv mi změna času moc nevadí, naopak na podzim to vítám, o hodinu déle si pospím – jsem pro jeho zrušení. to proč se zaváděl už stejně svoji roli neplní.