Chceme-li zjistit změnu času, platí jednoduché pravidlo.
Letní čas vždy začíná poslední březnovou nedělí, a ta letos vychází na 26. března změnou z 2 hod. na 3 hod. Tato noc bude tedy o 1 hodinu kratší.
Končí opět poslední říjnovou nedělí, 29. října, změnou z 3 hod. na 2 hod.
Změna času je dlouhodobě kritizována i z řad odborníků. Časový posun působí mnoha lidem zdravotní potíže, nepřináší to žádný užitek.
Je diskutabilní, zda letní čas uspoří energii, pro kterou to byl zaveden. Podle zprávy Pražské energetiky je úspora jen jedno procento. Posouvání času by se mělo zrušit, je to pro psychiku některých lidí náročné, i když jen na pár dní.
Mnoho lidí to zase naopak vítá z důvodu výhody trávení delšího volného času venku
Je déle vidět, delší doba na práci na zahradě i na sportování. Chodí se sice dřív do práce, ale to neřeší, vynahradí si to tím, že jsou zase dříve doma pro své různé aktivity.
Čas by měl být asi jen jeden, předešlo by se všem diskuzím, co je lepší a co ne.
Mě nikdy nevadilo, když se měnil čas, ale v práci si lidi stěžovali a pokud to šlo, přešli na volnou pracovní dobu.
Jaký názor na to máte vy, máte problém se změnou času?
Já jsem jednoznačně pro zrušení letního času.Pro ty, kteří chodí do práce brzy ráno, je to velmi nepříjemné. Večer nejde usnout a ráno nejde vstát .Dělá to problémy ve směnných provozech, v jízdních řádech a o malých dětech ani nemluvím.
Nemám na to jednoznačný názor,většinou mi ten přechod nevadí.Jen je opruz přestavovat hodiny, to si vždycky řeknu a co chudáci hodináři-ti jich tam mají 🙂
Tak v cizině maj mnohde jen jeden čas tohle je zase český výdobytek, měl by být pouze jeden čas, i když osobně se změnou problém nemám spíš pořád měnit nastavování hodin a zvykat si na jiný režim vpodstatě pro nic, úplná zbytečnost.:)))
Já bych to zrušila, nevadí mi to ale zbytečně to přináší více problémů než užitku.
Změna času se mnou nic nedělá, možná je to tím, že člověk má pořád co dělat 🙂 Ale teď mě vezměte s rezervou – hodně lidí si stýská na změnu času a co když jedou na dovolenou, kde se posouvá čas…. také je tolik rozruchu kolem? Zkrátka se posunou hodiny a po návratu domů se vypráví jen zážitky 😀
Tak drazí vše zvládněte v pohodě 🙂
To se pořád něco vymýšlí a na nic to není. Kdyby čas nechali jak je, tak bychom byli všichni spokojení!!!
No moc to nemusím. Z letního na zimni ještě ale ze zimního na letní. Ach jo
Najednou příjdeš o hodinu a než si na to zvyknu….
S letním nebo zimním časem problém nemám, ani nevím, že se zase bude měnit.
Problém se změnou času nemám, znám ale lidi kolem sebe, kterým to vadí. Osobně si myslím, že důležitější je pracující člověk, který je v pohodě než ta směšná ušetřená energie.
Také jsem pro jeden čas ,i když mi změna nedělá větší potíže.Jak je zde psáno horší je to s dětmi tam je to hodně znát.Těžko si zvykají.
Já jsem s posunutím času nikdy problém neměla a ani můj syn, ale na každého to působí jinak.
Jak psala “matylda” a jiní – nejhorší změny času byly, když jsem měla malé děti. Měla jsem je naučené na určitou hodinu a když pak přišla změna času, tak to bylo pár dní náročné. Vítám, když si hodinu mohu přispat nebo poležet navíc a “špačkuji”, když mi je ta hodina “ukradena”. 🙂
Mě na rozdíl od většiny změna času problémy dělá. A nejsem ani člověk s psychickými problémy ani nemám svůj stereotyp a nedělá mi problém přejít cestu. Jen mi ta hodina, kterou mi uberou ze spánku nějakou dobu hodně chybí. Jsem pak unavenější. S dětmi je to o to horší, že mají jít spát, když je ještě venku světlo a jejich starší kamarádi lítají za barákem a ráno vstát do školy. Jednoznačně tvrdím, že změna času je nanic. Čas je jen jeden a ten se má dodržovat.
změna času vliv na nikoho nema.
jediny kdo s tim ma problem je ten co ma svuj stereotip :)))
ale toho hodite do smyku i tim, ze musi prejit na druhou stranu chodniku, nebo tim, že mu v tv jeho oblibeny serial posunou na jiny vysilaci cas. :)))
ale kdyby kdos vedel cos vice o “času” pisněte. jako historie-kde se vzal…estli je tak duležity atd.
Rozdílné měření času podle ročního období je staré jako lidstvo samo. Lidé se řídili přirozenou délkou dne a ve starověku se čas obvykle měřil tak, že se den – počítaný od východu do západu Slunce – rozdělil na dvanáct hodin. Hodina tudíž měla v každou roční dobu jinou délku, jak dokládá i nález římské vodní časomíry s odlišnými stupnicemi pro různé měsíce. Úplně poprvé v historii se tak stalo roku 1916, kdy letní čas zavedlo za první světové války Německo a Rakousko-Uhersko.
Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
So zmenou času problémy nemám a nikdy som nemal. Striedanie letného a zimného času mi nevadí, akurát, že sa musia prestavovat všetky hodiny.
Mne osobne zmena času na letný a opačne žiadne problémy nerobí, no myslím si, že by sa mal určit len jeden čas a ten stále používat.
já se změnou času nemám žádný problém, nikdy mi to nijak nevadilo
Já si myslím, že by se mělo též zrušit posouvání času, mně osobně by to nevadilo, já vím, některým lidem ty změny nedělají dobře na psychice, hlavně starším, ale aspoň by se to přestalo pořád kritizovat a má to stejně defacto nulový efekt. Prostě zimní a letní dny jsou už od jakživa takové, v létě je dlouho vidět, noc krátká a v zimě naopak, tak to vždy bylo, je a bude.
Na rozdíl od méně “problematického” přechodu na zimní čas, si lidé v den posunu hodinových ručiček na letní čas musí ubrat jednu hodinu ze svého spánku. Zvyknout si na tento posun mi trvá průměrně kolem jednoho týdne.
Malým dětem to přináší komplikace v tom, že změna času narušuje denní a spánkový režim dětí. Také pro lidi, kteří vstávají do práce např. v pět hodin ráno, je posun hodinové ručičky zpočátku velmi nepříjemnou záležitostí.
Pro lidi s psychickými potížemi, kteří jsou uvyklí určitým stereotypům, může být změna času jedním ze spouštěčů horšího psychického stavu. Zdravý člověk se v důsledku změny času do trvalých psychických problémů dostat nemůže. Já osobně zastávám názor, že je to hloupost.
Jsem pro zrušení letního času. Nyní, když už jsem v důchodu, mi jeho změna tolik nevadí, ale dobře si pamatuji, jak těžce jsem ji snášela, když jsem chodila do práce. A malým dětem už vůbec nevysvětlíte, proč musí chodit spát o hodinu dříve, a ještě hůře, proč musí o hodinu dříve vstávat. Opravdu to přidělává více problémů než ušetřené energie.