Šetření je možné, pokud je v domácnosti příjem vyšší než výdaje

Když po odečtení všech výdajů od příjmů něco zbyde, tato částka může být ušetřena například na něco příjemného jako je dovolená nebo naopak na horší časy.

 

Kontrola nad financemi a domácím rozpočtem je důležitá. Pokud máte finanční rezervu, v případě nouze můžete využít tyto peníze a situace vás nebude nutit sáhnout po půjčce.

Jak vidíte, šetření a volné finanční prostředky s sebou přinášejí spoustu výhod. Otázkou ale je, jak šetřit efektivně bez pocitu, že se k tomu musíte nutit?

Šetření nemusí být nepříjemné

Šetření nemusí být spojeno s negativními pocity. Nemusíte nic obětovávat ani si výrazně odříkat. Nejtěžší bude s šetřením začít, ale časem se z něj stane nepostradatelný zvyk. Budete šetřit neúmyslně, takže ani nebudete mít pocit, že byste mohli peníze utratit ihned za nějaké potěšení.

Pro začátek můžete odkládat a šetřit například jen mince. Ty vám v peněžence nebudou tolik chybět a uvidíte, že například za měsíc vám mohou dohromady dát relativně vysokou sumu.

Pokud preferujete šetření na bankovním účtu, nastavte si kromě běžného také účet spořící. Na ten si můžete týdně nebo měsíčně zasílat částku k uspoření.

Zvolte efektivní strategii

Pokud chcete, aby se vaše úspory postupně navyšovaly, musíte si zvolit efektivní strategii. Začátek může být náročný, ale je potřeba vytrvat. Postupem času se z šetření stane zvyk, ba dokonce závislost.

Existují však pravidla, která musíte důsledně dodržovat. Nejdůležitější je plánovat do budoucna. Aby byl váš příjem vyšší než vaše výdaje, musíte mít přehled, tolik peněz utratíte. Běžně je měsíční plat každý měsíc stejný, ale výdaje se mohou lišit. Proto musíte plánovat, co a kdy koupíte.

Dalším pravidlem je nakupovat jen opravdu potřebné věci. Samozřejmostí je jídlo, ale i na tom se dá ušetřit. Jídlo může být kvalitní, ale i levné. Vyplatí se porovnávat ceny a kupovat větší balení. V případě ostatního zboží vždy zabere otázka: „Opravdu tuhle věc potřebuji?“ Pokud se bez ní obejdete nebo ji můžete něčím nahradit, vyhnete se zbytečným výdajům.

Máte-li předplatné, jako například časopisy, fitness centrum, Spotify, které pravidelně nevyužíváte, zvažte jejich zrušení. Tím můžete ušetřit několik stovek měsíčně. Věnujte nějaký čas zamyšlení se nad tím, co každodenně děláte a na čem byste mohli ušetřit. Jezdíte často autem? Kupujete si každý den kávu nebo něco k zakousnutí po cestě? Nevaříte si doma, ale chodíte do restaurací? Některé zvyky můžete omezit a nahradit je levnějšími variantami.

Určete si cíl, kterého chcete dosáhnout

Volba konkrétní částky, kterou chcete uspořit, vám šetření velmi usnadní. Pokud si určíte i dobu, za jakou chcete vaši částku ušetřit, nebo věc, kterou si chcete za ušetřené peníze pořídit, bude pro vás vytrvání ještě jednodušší.

Cílevědomost a sebeovládání

Klíčem k efektivnímu šetření a vytvoření úspory je bezpochyby sebeovládání. Musíte se držet cíle, který jste si stanovili. Pokud se budete sami sobě neustále vymlouvat a dělat časté výjimky, nikdy nedosáhnete toho, co jste předpokládali a co jste si naplánovali. Důležitá je také pravidelnost.

Obecně je šetření užitečná dovednost a čím dříve začnete, tím lépe. Nikdy na to ale není pozdě!

8 komentářů u „Jste si jistí, že děláte vše proto, abyste doopravdy našetřili nějaké peníze?“

  1. veruska napsal:

    Tak teď jdu na můj účet a hned si na spořící účet převedu alespoň 200 Kč. Korunka ke korunce…..
    Vždycky si něco převedu na konci měsíce. Ale kolikrát to nejde. Tak začnu hned po výplatě menší částku a pak se uvidí.

  2. Evik napsal:

    Snažím se každý měsíc neco odložit navic aby jsme měli i něco bokem.

  3. pskrob napsal:

    mám spořící učet, termínovaný vklad a podílový fod

  4. matylda napsal:

    Šetřím celý život, co pracuji. Na něco jsem našetřila hotovost, na něco jsem si vzala půjčku, protože jsem tím hodně peněz zároveň ušetřila (zateplení domu, kdy topení kleslo na polovinu a zmizela plíseň na zdech).

  5. veruska napsal:

    Měla jsem cíl, ušetřit na rekonstrukci koupelny a trvalo to dost dlouho, než jsem našetřila dostatečnou částku. Na poslední fakturu jsem čekala dost dlouho a to už nezbylo tolik peněz, tak jsem si raději vzala půjčku. Nakonec jsem ji vrátila, ale z úspor nezbylo nic.
    Teď šetřím zase na opravu přívodu vody v baráku a na odpady. To zas bude pálka! No není lepší být na bytovce?

  6. babicka11 napsal:

    Vždycky jsem se snažila každý měsíc dát něco stranou. Když byly děti malé a já doma na mateřské, dařilo se jen stěží. Nyní taky dávám stranou nějaké peníze, člověk nikdy neví, co se stane a půjčky ráda nemám. Taky je fakt, že ve svém věku už toho moc nepotřebuji.

  7. lgku990 napsal:

    Šetřím pravidelně každý měsíc, naštěstí mám z čeho, ale jsou fakt lidé, kteří nemají z čeho, pár lidí takových znám.

  8. Rojak napsal:

    Myslím si, že šetřit není problém, když někdo ušetřit chce. Problémem ale je, že musí být z čeho ušetřit, když všechny peníze jdou do zaplacení potřebných splátek jako je inkaso, nájem a ostatní poplatky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *