Cítíte, že se blíží to nezaměnitelné nutkání změnit práci? Důvodů pro změnu zaměstnání můžeme najít hned několik. Jaké jsou ty nejčastější? A jak si při ztrátě zaměstnání najít rychle kvalitní a adekvátní náhradu?
Nejčastější důvody, proč lidé mění pracovní pozice
Pokud pomineme fakt, že někdy přijdeme o práci i bez našeho předchozího rozhodnutí a jednoduše dostaneme výpověď, existuje i mnoho důvodů, proč lidé mění pracovní pozici sami od sebe.
V dřívějších dobách lidé zůstávali na jedné pracovní pozici mnohem déle, než je tomu dnes. Důvodem může být třeba vyšší vzdělanost nebo větší potřeba lidí, dělat to, co je opravdu baví a naplňuje. Velmi často se právě toto odůvodnění stává tím rozhodujícím v diskuzi, zda zůstat na původním pracovním místě.
Další častou odpovědí na otázku: “Proč jsi změnil práci?” se stává čím dál známější spojení slov – syndrom vyhoření. Tento syndrom se projevuje silnými pocity prázdnoty, vyčerpání a může vést až k psychickým potížím. Proto je dobré věnovat mu pozornost a buď učinit razantní změnu prostředí (někdy pomáhá pouze změna pracoviště, ale pozice může zůstat stejná) nebo úplně vyměnit obor.
Také životní styl, respektivě jeho změna, se často stává příčinou opuštění původní práce. Například při narození potomka se velmi často stává, že maminka po mateřské změní oblast svého pracovního zaměření.
Posledním důvodem, který zmíníme (i když bychom mohli pokračovat ještě dost dlouho) je nejen opuštění pracovní pozice, ale dokonce opuštění zaměstnání jako takového. Mluvíme zde o razantním kroku, kdy se lidé rozhodnou pro založení vlastního podnikání.
Jak mohu podat výpověď?
Pro podání výpovědi existují specifické podmínky a pravidla, která určují, jak bude odchod ze zaměstnání probíhat. Většina rozdílů se týká především nároku na odstupné, délky výpovědní lhůty apod.
Ve většině případů se uplatňují tři základní způsoby, jak můžete vy, jakožto zaměstnanec, podat výpověď:
- Výpověď ve zkušební době – pokud chcete odejít ještě ve zkušební době nemusíte uvádět žádný důvod, a není nutné dokonce podávat ani žádnou písemnou výpověď
- Výpověď dohodou – jedná se pravděpodobně o nejčastější verzi, zde se bez písemné formy neobejdete, nevzniká vám nárok na odstupné, avšak můžete odejít k datu, na kterém se dohodnete se zaměstnavatelem
- Ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance – neboli klasické podání výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou, opět nemusíte uvádět důvod, máte nárok na půl dne dovolené každý týden (například pro shánění nové práce)
Tip: Také by se vám mohl líbit článek o výhodách dohody o provedení práce.
Jak najít nové pracovní místo?
Změna zaměstnání může být různě náročná, někdy se nové místo objeví hned a někdy to trvá déle. Jak zvýšit své šance a najít práci rychleji? Odpovědí jsou rekvalifikační kurzy, které rozšíří vaše znalosti a vy budete mít možnost hledat práci v různých oblastech na pracovním trhu.
Rekvalifikační kurzy jsou zaručenou cestou k novému a lepšímu zaměstnání, které vás určitě bude bavit. Vybírejte z široké nabídky oblastí od marketingu po rekvalifikační kurzy účetnictví. Možností je opravdu mnoho.
Jak zvolit kvalitní rekvalifikační kurz?
Rekvalifikační kurz vybírejte pečlivě. Jeho kvalita se odrazí ve vašem vzdělání. Skvělé rekvalifikační kurzy dělá již 30 let vzdělávací společnost Orange Academy. V jejich nabídce najdete kurzy z různých oblastí a moderních oborů, které disponují svojí kvalitou.
Vyučují je pouze proškolení a zkušení odborníci a po jejich absolvování dostanete osvědčení o rekvalifikaci, díky kterému se můžete začít poohlížet po svém vysněném pracovním místě nebo založit vlastní podnikání.
Já měnila zaměstnání jen dvakrát v životě, a to z důvodu dojíždění. Pak jsem pracovala v místě bydliště a obě zaměstnání jsem měla ráda a taky štěstí na vedoucího :-).
Myslím si, že při snaze změnit zaměstnání má starší člověk trochu problém, ale kdo chce najít práci, tak jí najde.
Před necelýma dvěma roky jsem změnil zaměstnání podáním výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou, měl jsem obavy, kord v mém, už pokročilém věku, ale dopadlo to v pořádku a jsem spokojen.