Jak vybrat správnou matraci: kvalitní spánek bez přerušení
Správný výběr matraci hraje velkou roli na váš spánek. Ten by měl být klidný a ničím nerušený. Pokud si zvolíte špatnou matraci, budete se neustále budit a váš spánek se nebude dát považovat za kvalitní. Kromě toho ráno ucítíte bolesti zad i kloubů. V budoucnu bude mít nekvalitní matrace na vaše zdraví daleko více negativních vlivů, než si dokážete představit. Jak vybrat správnou matraci a dosáhnout kvalitního spánku?
Typy matrací na začátek
Pružinové matrace
Pružinové matrace patří k oblíbeným typům matrací. V minulosti nebyl tento typ matrace příliš oblíbený, protože jednotlivé pružiny začaly velice brzy praskat. Následně tak docházelo k tomu, že vás pružiny tlačily do zad. Dnes je technologie těchto matrací na úplně jiné úrovni, a tak se podobného poškození nemusíte obávat. K hlavním výhodám patří dlouhá životnost, pružnost a přizpůsobení se tělu.
Latexové matrace
Nejpoužívanější typ matrace. Jsou velice měkké a pro uživatelé komfortní. Pokud byste si rádi pořídili měkčí typ matrace, pak je pro vás tento druh matrace tou správnou volbou. Mezi výhody lze zařadit dlouhá životnost, vysoká elasticita a velmi příjemný komfort. Latexové matrace nejsou vhodné do vlhčích prostor.
Pěnové matrace
Pěnové matrace mají tu výhodu, že se hodí pro jakýkoliv typ roštů. To je také důvod, proč se i tyto matrace objevují často v ložnicích českých obyvatel. K hlavním výhodám patří velice rychlé přizpůsobení tělu, paměťová pěna vhodná i pro seniory nebo lidi s bolestmi zad a široká výroba, co se týče několika druhů pěn. Mezi nevýhoda bohužel patří krátká životnost.
Jak vybrat správnou matraci?
V první řadě je důležité vybrat správnou tvrdost matrace. To se bude odvíjet od výšky, hmotnosti a věku člověka, který si matraci pořizuje. Velmi měkké matrace jsou vhodní například pro osoby do 60 kg. Měkké matrace uvítají spíše obyvatelé s vážící od 60 do 80 kg. Střední tvrdost ocení lidé, jejichž váha začíná na 70 kg a končí u 110 kg. Tvrdé matrace jsou určeny pro uživatelé, u kterých se váha dostala nad 90 kg, ale nepřekračuje hranici 130 kg. Poslední kategorii jsou velmi tvrdé matrace. Tato tvrdost je pro lidi vážící nad 130 kg. Jak jsme ale uvedli, často je potřeba do výběru zapojit také výšku a věk zákazníka. Tabulka hmotnosti ovšem hraje nejdůležitější roli.
Správná matrace by pochopitelně měla být delší než samotný uživatel. Je dobré si vytvořit rezervu, ačkoliv se růst člověka v určitém věku zastavuje. Jaká je správná rezerva? Za správnou rezervu se dá označit délka v rozmezí od 20 do 30 cm.
Na šířce svým způsobem nezáleží. Samozřejmě si nebudete kupovat příliš širokou matraci pro jednolůžkovou postel nebo obráceně. U jednolůžkových postelích mluvíme o šířce 90 cm. Bude-li se jednat o dvoulůžkovou postel, rozměry jedné matraci mohou začínat na 80 cm. Vždy si postel změřte a následně podle údajů vybírejte šířku postele.
Na jaké další parametry se zaměřit?
Dalším důležitým parametrem je výška matrace. Výška matrace by rozhodně neměla klesnout pod hranici 15 cm. U seniorů je tato hranice posunutá dokonce na 20 cm. Ještě je potřeba podotknout, že u seniorů platí velice jednoduché pravidlo. Čím vyšší je matrace, tím lepší spánek je bude následně čekat. Jak jsme již uvedli, hranice pro seniory začíná na 20 cm, co se týče výšky matrace.
K posledním parametrům patří materiál. Ten volíte na základě roštu a ložnice. Pokud jste alergikem, vyberte si takový materiál, který vám nebude dělat sebemenší problém s kvalitním spánkem. Někteří lidé naopak dají přednost přírodním materiálům. Tady záleží na osobních preferencí. Na závěr je dobré vybrat také správnou nosnost matrace. Tento bod není vůbec složitý, protože budete vybírat na základě své váhy. Samozřejmě i zde platí pravidlo, že by se mělo vybírat s dostačující rezervou.
Zdroj foto: Pixabay