Darování vajíček je darování života
Neplodnost trápí téměř čtvrtinu párů, kterým se nedaří otěhotnět přirozenou cestou. Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o poměrně palčivý problém, byla neplodnost zařazena mezi civilizační choroby. Na její léčbu se specializují IVF kliniky a centra asistované reprodukce a je částečně hrazena zdravotními pojišťovnami. Aby se mohly neplodné páry úspěšně léčit, je potřeba získat kvalitní vajíčka a spermie. Jen díky dárkyním vajíček a dárcům spermatu si může mnoho lidí splnit sen o vlastní rodině. Poradíme vám, co obnáší darování vajíček a jak probíhá.
Kdo se může stát dárkyní vajíček?
Darovat vajíčka může každá žena, která dosáhla plnoletosti a není jí více než 33 let. Některé IVF kliniky přijímají i dárkyně do věku 35 let. Podmínkou je, aby žena byla zdravá po fyzické i psychické stránce a měla dosažené alespoň středoškolské vzdělání. V případě, že tyto podmínky splňujete, můžete se přihlásit na vstupní pohovor pro darování vajíček. Drtivá většina klinik asistované reprodukce má na svých internetových stránkách jednoduchý online formulář, po jehož vyplnění vás klinika sama kontaktuje. Na první schůzku se můžete objednat také po telefonu, e-mailem nebo osobně na klinice. Po domluvení termínu vás čeká konzultace s lékařem, který projde vaši osobní a rodinnou anamnézu, odběr krve a moči a gynekologické vyšetření. Podle výsledků pak lékař rozhodne, jestli je žena vhodnou dárkyní vajíček.
Proč vstoupit do dárcovského programu
Ženy mají pro darování vajíček obvykle několik důvodů. Některé darují vajíčka, protože chtějí pomoci druhým, aby měli svoji vlastní rodinu. Jiné oceňují finanční kompenzaci spojenou s darováním vajíček a také komplexní přehled o svém zdravotním stavu a plodnosti. Díky dárcovskému programu má klinika svou vlastní databázi dárkyň, a tak je možné začít s asistovanou reprodukcí u neplodných párů v co nejkratším možném čase. Pokud se rozhodnete darovat vajíčka, můžete tak učinit až třikrát za sebou.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay