V poslední době se s nejrůznějšími počítačovými útoky doslova roztrhl pytel.
Jak se někteří uživatelé přesvědčili na vlastní kůži, podceňovat je se nevyplácí. Poradíme, jak proti škůdcům zabezpečit počítač.
Útoky jsou neustále sofistikovanější
Propašovat nezvaného návštěvníka do cizího stroje se snaží prostřednictvím nevyžádaných e-mailů i podvodných internetových stránek. Vydávají se přitom za vymahače dluhů, zaměstnance doručovacích společností, bankéře, ale klidně i za běžné spoluobčany, kteří se jen náhodou dostali k vašim datům.
Poznat na první pohled, že se jedná o podvod, tak může činit problém i zkušenějším uživatelům. Na útoky počítačových pirátů je proto vhodné být připraven. Lidé totiž na pevných discích uchovávají stále více citlivých informací.
Vedle osobních fotografií také kopie občanských a řidičských průkazů, nejrůznějších smluv a samozřejmě i hesla k online účtům, a to zpravidla i včetně internetového bankovnictví. Problém pirátům dnes nedělá ani obejít zabezpečení prostřednictvím SMS zpráv a jednoduše tak vybílit svým obětem účet – jednoduše se napíchnou na chytrý telefon.
Každý program umí něco jiného
Odhalit takové smetí pomáhají speciální programy, z nichž každý se specializuje na něco jiného. Některé si dovedou poradit s trojskými koni či spywarem a další zase detekují takzvané keyloggery (program zaznamenávající stisk každé klávesy). Existují také programy, jež dovedou před nezvanými návštěvníky zabezpečit i chytré telefony a počítačové tablety.
Cena specializovaných bezpečnostních aplikací se zpravidla pohybuje od 500 do několika tisíc korun.
Vedle toho ale existují také bezplatné alternativy, které nejčastěji firmy nabízejí pouze k vyzkoušení a zaplatit chtějí až za pokročilejší verzi. Ale i proto, aby v nich mohly zobrazovat reklamu a tím vydělávat peníze.
Spamihilator: Zatočí s nevyžádanou poštou
Většina e-mailových klientů obsahuje nástroje pro blokování nevyžádané pošty. Výjimkou není ani populární Microsoft Outlook či Mozilla Thunderbird. Pokud se vám však zdá filtr těchto programů málo účinný, můžete vyzkoušet doplňkový program Spamihilator.
Stejně jako většina podobných aplikací dokáže program automaticky vyhodnotit příchozí e-mail a v případě podezření jej zařadí do složky s nevyžádanou poštou. Přímo na serveru přitom dokáže takové zprávy ihned přesunovat do koše, abyste je nemuseli zbytečně stahovat nebo manuálně odstraňovat.
Spamihilator nabízí jeho německý autor Michel Krämer zdarma. To je nejspíše také jeden z důvodů, proč se tento užitečný nástroj drží několik posledních měsíců na vrcholu žebříčků nejstahovanějších aplikací.
- Kde stahovat: spamihilator.com
Eset Smart Security 8: Bič na hackery
Osmou generaci bezpečnostního balíku nástrojů Smart Security nabízí domácnostem i firmám společnost Eset. Ten obsahuje antispyware, osobní firewall, antispamový filtr a antivirus, zabezpečit tak dovede počítač po všech stránkách. Nad konkurencí vyniká především díky technologii Anti-Theft.
Jde o modul, který se snaží zamezit krádežím a ztrátám počítačů, především tedy notebooků. Když svůj stroj nebudete moci najít, jednoduše se připojíte do on-line portálu služby a necháte jej ukázat na mapě.
- Kde stahovat: eset.cz
Symantec Norton Internet Security: kompletní ochrana PC
Norton Internet Security od společnosti Symantec je kompletní balík pro ochranu počítače, podobně jako výše uvedený Eset Smart Security. Kromě antispamu obsahuje také antivirus, antiphishingovou ochranu a nástroj pro odstraňování spywaru.
Sám dokáže automaticky naplánovat kontrolu PC a aktualizaci všech součástí bezpečnostního balíku na dobu, kdy počítač není používán. Díky tomu je vhodný pro použití i na pomalých počítačích. Součástí balíku je navíc nástroj pro ochranu chytrých telefonů a počítačových tabletů.
Plná verze je placená. Roční licence pro jeden počítač vyjde na necelých 1300 Kč. Symantec navíc nabízí speciální licenci s možností zálohy dat on-line (až do velikosti 25 GB), která na 12 měsíců vyjde na 1900 Kč.
- Kde stahovat: norton.com
ZoneAlarm free: Důkladná obrana proti pirátům
Program ZoneAlarm free od společnosti ZoneLabs je alternativou k firewallu, který je předinstalován v operačním systému Windows od společnosti Microsoft. Jeho hlavním úkolem je stejně jako v případě řešení od amerického softwarového gigantu bránit počítač proti nezvaným návštěvníkům.
Program je velice jednoduchý na obsluhu a neustále běží na pozadí operačního systému, přesto je jeho přínos nepopiratelný. Uživatel si u něj může sám určit, který program má přístup k internetu a který ne.
Tím, že neustále běží na pozadí a v podstatě sleduje neustále síťovou komunikaci, může občas vytěžovat hardware počítače, a dokonce i zpomalovat připojení. To je daň za bezpečí. V placené verzi navíc dokáže ZoneAlarm monitorovat příchozí e-maily a vyhledávat nebezpečné přílohy nebo vyhledat zdroj útoku.
- Kde stahovat: zonealarm.com
mif, Novinky
jak hacker uciti prachy,tak vam nepomuze ani svecena voda,ale lze riziko podstatne snizit,dodrzovanim zakladnich pravidel…..nejvetsi riziko je vzdy mezi zidli a klavesnici…..
Děkuji za tento článek.. vždy se může hodit. Moc se v tom nevyznám, ale mám nainstalovaný AVAST, a zatím mně dobře slouží.. i free verze.. již jsme si na sebe zvykly , a jak budu moci, chci přejít i na placenou verzi. Prý to má být jeden z nejúčinnějších programů, … často si dělám i pomalý úplný test, a když se něco objeví, AVAST to zlikviduje..
ano, existuje dnes spousta virových programu, ale pozor na více instalací v PC. Mohou se pak vzájemně rušit, zpomalovat pc.
myslím si,že hekr,vždy přijde na to,jak někomu škodit,
to zkusime 🙂
Taktéž spokojená s Microsoft Security Essentials a jsem spokojena
Neexistuje žádný 100% antivirák
já mám eset, sice je placený, ale nemůžu si na nic stěžovat, funguje skvěle
moc tom nerozumím
Stará se o zabezpečení manžel,ten tomu víc rozumí a zatím vše ok 🙂
Jsem velice spokojená s Microsoft Security Essentials, stáhla jsem si ho přímo na Microsoftu, počítač mi monitoruje a chrání pořád a navíc vůbec nezatěžuje ani nezpomaluje počítač. V pravidelných intervalech dle nastavení zkontroluje celý počítač a na rizikové stránky mě upozorňuje.
Ono je třeba hlavně se zamyslet na jaké weby člověk chodí a vyhodnocovat rizika. Na běžné brouzdání stačí volně dostupné programy. Kdo je však nezbeda a tráví dny surfováním po webech plných nahotinek či warezu a kliká na kdejakou hloupost, tak tomu nemusí pomoci ani softwarová výbava za tisíce měsíčně.
pěkný komentář a pravda
Nemám,jsem samouk zkušenosti
Já mám AVAST a vše je v pořádku a doufám i bude….
toto mě řeší zeták, jak jsem nepolíben
Je to hezké ale stojí to peníze
hacker si vždy najde cestu
Mám AVG a nemohu si stěžovat.
to je pěkné,ale všechno stojí nějakou tu korunku
som zaciatocnik mam malo skusenosti
Mám zkušenosri s Nerton. Byl vynikající, ale je placenej.