Typická pokojová květina, běžně známá jako Amarylis.
Jedná se ale o dva různé druhy, které se rády zaměňují, právě díky podobnosti květů. Rozeznáváme je celkem jednoduše podle barvy květů.
Amarylis kvete čistě růžovými květy.
Právě v této vánoční době začínají růst a vidíme je hodně na okenních parapetech. Hvězdník se velmi hodí do našich domácností, nevadí mu suchý vzduch, ale měli bychom se postarat o to, aby byl co nejvíce u okna, měl by mít to nejsvětlejší slunné stanoviště. Při jeho nedostatku by nemusel vykvést. Jinak stvol kvete velkými mohutnými po třech až pěti těžkými květy, které svým tvarem připomínají trumpety, na dlouhém, dutém stonku, proto je lepší ho podepřít tyčkou.
Nejčastěji kvete v rozmezí ledna až dubna a vydrží déle, když ho přendáme do chladnější místnosti. Právě v této době ho vidíme v každém květinářství a v supermarketech, ale i tam je nesprávně nabízen a nazýván jako amarylis. A zrovna takový mám doma – špatně nazvaný.
Květina mimořádné krásy je chloubou každé domácnosti.
Většina rostlin ocení v zimě spíš klid a menší zálivku, hvězdník zase naopak, odpočívá v létě. Od srpna postupným omezením zálivky zastavíme vegetaci, aby nadzemní části zaschly a nastal vegetační klid. Nejvhodnější teplota pro přezimování je 8-10 °C. Pokud toto neučiníme, určitě budeme v další sezóně zklamáni, protože nám hvězdník nevykvete. Hvězdník neklade velké nároky na pěstování, jen nesnáší průvan. Opravdu záleží na vhodných podmínkách během vegetace.
Amarylis tvoří při růstu nová poupata pro nové květenství.
Pokud rostou jen listy, je potřeba přihnojovat. V době kvetení pravidelně zaléváme s vodou, rozpustné hnojivo s přídavkem draslíku a fosforu, aby se cibule příliš nevysilovala. Hvězdník by se měl zalévat až ke kořenům a pak nechat skoro vyschnout. Lepší je ale zalévat do misky, cibule nesnáší přemokření a mohla by ji stihnout hniloba.
Kvetoucí hvězdník s těmi nejkrásnějšími květy je pro každého pěstitele velkou radostí. Pochází z oblasti střední a jižní Ameriky, proto se musí dodržovat všechny základní faktory výše uvedené.
Pokud máte hvězdník doma, ať vám všem krásně vykvete. I já se budu brzo těšit ze sametových květů, mám dvě rostliny, stonek asi 20cm a velké poupě. Jsem zvědavá, s kolika květy se pochlubí.
Tak jsem včera koupila vánoční hvězdu bratovi, vždy nám ji kupovali rodiče i jmelí, ale rodiče už nemáme. My zase na oplátku to kupovali jim, no a teď si kupujeme navzájem.
mamka ho má taky.. vždycky obrovské stonky, metr vysoké a pak nádherný květ.. zrovna čekáme, až vykvete, náběh už má.. vánoční hvězda nám nějak nikdy nevydrží.. ale vánoční kaktusy nám kvetou krásně.. jeden růžový a druhý.. jak jen tu barvu definovat? krémová? prostě krása 🙂
květina vypadá hezky, ale u mě by asi neuspěla. Raději než květinky mám zvířátka.
Správná připomínka, taky je pěstuji,mám je uložené v chladnu a už je musím vytáhnout a dát na světlo. Mám několik květináčů a vytahuji je postupně, aby nekvetly všechny najednou.
Je to několik let nazpět co jsem měla amarylis. Byla to opravdu krásná květina. Už ale ani nevím jak jsem ji měla dlouho a jak vlastně odešla.Že je symbolem vánoc, vím až teď.
To že amarylis je jeden ze symbolů vánoc jsem nevěděla, ale zase jsem chytřejší, od tchýně jsem dostala vánoční hvězdu a dneska jdeme k ní na kafíčko tak jí koupím jmelí zlaté, babičce se líbí, ale já si koupím přírodní.
Krásná květina, nikdy jsem jí ale nepěstovala, mám orchideje a ty mi kvetou také skoro celý rok. Moc se mi také líbí vánoční hvězda, ale ta mi červeně kvete jen ten rok, kdy jí koupím, pak sice roste, ale červený vrcholek mi už nikdy neudělá. No prostě to neumím.
Červený vrcholek se utvoří, pokud ji budete dávat od poloviny září jen 8-10 hod. denního světla. Zbytek dne se musí zakrývat a být ve tmě. Dejte na ni třeba krabici. Před Vánoci bude mít opět červené listy “květy” :-).
Vydržela vám vánoční hvězda? Po odkvětu ji dejte na chladnější místo a zalévejte jen malinko. Koncem února ji seřízněte asi na 10 cm. Dejte pozor na latexové mléko, které poteče z rány, je velmi jedovaté! Mělo by se pracovat v rukavicích. Potom rostlinu přesaďte a po ledových mužích ji dejte ven, přihnojte a zalévejte. Na podzim ji dejte do bytu, a aby opět na Vánoce kvetla, musíte ji zatemňovat třeba i na 14 hodin denně.
Krásná květina
U mojí mamky kvete každý rok vánoční hvězda a vánoční kaktus – v jejím bytě se kytkám daří, u mne je to spíš jejich týrání. 🙂
Pěkná rostlina, ale my máme celoročně Vánoční kaktus a už nám krásně kvete.
To je krásný květ! Když já jsem spíš na kaktusy. Když je zapomenu zalít, tak se nic nestane. A kvetou mi také.
pro mě je spíš symbolem vánoc Poinsettia – vánoční hvězda
Mám taky Amarylky. Měla jsem krásně bílý a růžový, teď mám růžové s bílými proužky, potvůrky se nějak zkřížily. Mně se osvědčuje na podzim omezit zalévání, pak sestřihnout zbytek listů, uložit k půdičce do chladna a do jara na ně zapomenout. Kvetou jak blázen 🙂
mám květiny ráda,ale bohužel ony nemají rády mne a všechny mě brzy opouštějí