Přibývá lidí, kteří dobrovolně platí odvody na důchody
V Česku přibývá lidí, kteří dobrovolně platí odvody na důchodové pojištění. Zatímco v roce 2009 peníze do veřejného penzijního systému dobrovolně posílalo 3600 lidí, loni jich bylo zhruba 6900. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Mezi živnostníky a drobnými podnikateli naopak plátců pojistného ubývá. V roce 2009 jich bylo 746 tisíc, loni zhruba o 70 tisíc méně.
Příjmy ze sociálního pojištění byly loni rekordní. Na odvodech na důchody, nemocenské a politiku zaměstnanosti se vybralo 394,5 miliardy korun. Je to zhruba o 19 miliard korun víc než v dosud nejlepším roce 2008, tedy v době tehdejšího ekonomického růstu před krizí.
Dobrovolné důchodové pojištění mohou podle ČSSZ platit lidé v evidenci úřadů práce, pokud nedostávají podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci. Odvádět ho mohou i studenti středních a vysokých škol – s výjimkou prvních šesti let studia po 18. narozeninách. Využít ho mohou i ti, kteří pobývali v cizině, dlouhodobě pracovali jako dobrovolníci, dělali v Česku pro zahraniční firmu nebo byli europoslancem za ČR.
Počet dobrovolných plátců stoupá
Počet dobrovolných plátců postupně stoupá. V roce 2009 odvody posílalo přesně 3606 lidí. O dva roky později počet překročil pětitisícovou hranici, loni se přiblížil k sedmi tisícům. Tvoří tak ale jen 0,13 procenta plátců. V roce 2009 to bylo 0,07 procenta.
Podíl osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které platí důchodové pojištění, loni činil asi 13 procent. Odvody mělo povinnost hradit 675 700 lidí. Činnost ale vykonávalo celkem 976 tisíc osob. V roce 2009 muselo zálohy posílat 746 389 lidí. Přestavovali tak 15 procent plátců. Činnost vykonávalo zhruba 956 tisíc OSVČ.
Minimální měsíční záloha OSVČ, které mají podnikání jako hlavní činnost, je letos 1972 korun. U vedlejší činnosti se rovná 789 korunám měsíčně.
Malé odvody, nízké penze
Podle ministerstva práce zhruba polovina OSVČ odvádí jen povinné minimální zálohy. Vedení resortu před nedávnem varovalo, že kvůli malým odvodům dostanou lidé také nízké penze. Živnostníkům začalo kvůli tomu posílat dopisy. Podle údajů ministerstva v roce 2014 dosahovaly odvody průměrného zaměstnance na penzi ročně 76 116 korun. OSVČ v průměru odvedla 32 184 korun.
Starobní důchod pobírá kolem 2,37 miliónu lidí. Desetina z nich nedosáhla v roce 2014 měsíčně ani na penzi 8352 korun.
ČTK, FOTO: Gabriela Krejčová, Novinky
A co vy, jaké používáte možnosti k spoření na důchod?
Dle mě je zbytečné si spořit na důchod,hranice důchodového věku se stále zvyšuje,takže kdo ví,zda se důchodu vůbec dožiji
nejde přece jen o důchod, ale o spoření jako rezervě. Např. penzijní připojištění můžete čerpat i dříve, stavební pravidelně točit….
Já souhlasím s Míšou. Radši ty peníze utratit a pořádně si je tak užít, než spořit a možná i “zbytečně”
za mě platí zaměstnavatel a doma spoříme málo, jenom děckám na stavební
kapka ke kapce-:)
já mám penzijní připojištění, platím si 200 Kč měsíčně.
Škoda, že tu nejsou komunisti. Vím, že když byli ve vedení byl svět lepší. Každý měl práci, do důchodu šli podle práce, a nebo když ženy měl více dětí mohli jít předčasně. Je mi 24 let a do důchodu mám jít až někdy 75 let. Na důchod jsi šetřím ale vypadá to k ničemu, protože dřív v tomhle státu vydřu kůži než se dostanu do důchodu.
dovolil bych si nesouhlasit. Nebyl. Žil jsem v té době. Příděl 3 pomeranče na Mikluáše, totální nesvoboda…. Jste mladá, máte více možností, nebojte, vše doženete. Nešetřete – investujte.
24 🙂 mas cely zivot pred sebou….zacni podnikat,az parkrat zkrachujes,pak pracuj a breč-ted žij! na komance zapomen-by te znicily vice-i v detstvi 😀
přesné…
ráda bych si spořila,ale bohužel nemám z čeho
Já jsem na Rodičovském příspěvku a mám *h… na důchod. *upravil admin
Penzijní připojištění je dnes nejefektivnější spoření.Při spoření 1000 Kč měsíčně je státní příspěvek 230 Kč, který se čtvrtletně připisuje, celá částka se ještě úročí. Často dnes přispívají zaměstnavatelé a může přispívat i třetí osoba.Rozhodně je to ve finále pěkná částka na přilepšení důchodu.
já bych dala politikům můj důchod,aby mě ukázali,jak přežijí.Je to děs ,jaké mají platy a pořád mají málo.
spoření-hmm…otazka je z čeho-že?
nejlepsi spořeni je maly domek se zahradou
byt v duchodu je zbytečně předraženy luxus 😀
jiný produkt spoření v čr není,jelikož poplatky a inflace vas okrade o vše
-pokud nemate ředitelsky plat 😀 😀
Měl jsem druhou vlnu, ale vláda ho zrušila, tak jsem teď zvědavý jestli ty peníze dostanu zpátky.
možná i něco vyděláte, druhý pilíř to umožnil víc.
Jak se říká: Peníze neznamenají všechno, nicméně jsme rádi, když je máme.
spoření jsem měla, ale už jsem ho vybrala a o novém ani neuvažuju
Jak se už tady psalo, každá kačka dobrá, nespořím, teď ani není z čeho. Ale povyprávím vám můj příběh, kdy jsem se loňského roku dostala do úzkých a nebylo mi z toho dobře. Máme postiženou dcerku, před 4 lety jí stáhli stupeň invalidity na ten nejnižší, takže dostávala příspěvek 800,- Kč a já samozřejmě spadla do kolonky – starej se o dítě, protože tě potřebuje, ale musíš si platit zdravotní a sociální sama. No dcera naši péči v té době opravdu potřebovala, byla ležák po několikáté operaci kyčelního kloubu, takže co naplat. Oběhávala jsem úřady a dopadla jsem tak, že zdravotní pojištění musím, sociální nejsem povinna a tak nemusím – jaksi mě paní zapomněla říct, že pokud ho nebudu platit (2 roky po sobě), nemám nárok vůbec na nic – na dávky, důchod – invalidní nebo předčasný, ani na podporu. Když jsem mohla jsem pomáhala manželovi v krámku, ale dnes už podnikání malých soukromníků je také dost náročné a těžké. A když jsem onemocněla a musela jsem podstoupit operaci, najednou jsem se ocitla v realitě – paní na úřadě mě poradila, běžte na pracovní úřad, když jste tam ještě nikdy nebyla…, no šla jsem a pak jsem jen zírala… A na pracovním úřadě jsem dostala taky dobrou radu – nebo si ty roky doplaťte a my vám budeme vyplácet nějakou malou částku. Doplacení by dělalo kolem 80 000,- Kč :). Dnes mohu být ráda, že jsem doma zadarmo, ale stát mě hradí zdravotní a sociální.
penzijní spoření je fajn, peníze jdou z účtu a nevidím je :-), takže musím vystačit s tím, co tam zbylo …. a na konci spoření po 5-6 letech je pak vidět pěkný výsledek …
Já měla penzijní připojištění opakovaně. Vždycky jsem se nakonec dostala do situace, že jsem ho po pěti letech vybrala a zaplácla jím nějakou díru. Teď odkládám nějakou částku měsíčně na spořící účet. Moc to není, ale je to částka v hotovosti po ruce.
mám životní pojistku a něco málo spořím na důchodovém spoření. Rozhodně nečekám, že mi stát něco na důchod dá. A pokud ano, zajímalo by mě, jak si to užiju, protože mám dojem, že mě z práce vynesou spíš nohama napřed.
na co platit a z čeho? penzijko jsem měla.. ale kašlu na něj.. do důchodu mám jít po 70, výsměch politiků nám.. mateřské stojí za prd, každá druhá mamina hledá, kde sehnat další kačku, aby měla na provoz.. a že už živnostníci nespoří tolik co dřív? divíte se, s tím co tam předvádí jeden nejmenovaný politik, který má živnostníky za póvl a pije jim krev? ti jsou rádi, že se uživí.. a dopisy? nějak tomu nevěřím..
no tak asi je dobré něco si spořit….ale když máte minimální mzdu, manžel o pár stovek víc než je minimum z čeho máte šetřit? A podotýkám, že jsme oba za práci rádi – poznali jsme co to je být nezaměstnaný, nebo jsem slyšela párkrát větu, kterou rádi používají zaměstnavatelé…-když se vám to nelíbí, nikdo vás tu nedrží, za vás čeká 10dalších….
Já mám penzijní pojištění, ale nespořím moc. Ale každá kapka dobrá.
spoření na důchod už jsem vzdala, protože při tom, kdy mám jít do důchodu, tak se toho nedočkám… no a ted už v jednom jsem, v invalidním….takže zatím fakt neřeším
Já zatím na důchod nespořím a ani nevím, jestli se ho kdy dočkám, když se čím dál více zvyšuje věk odchodu do důchodu. Já jsem ráda, že jsem schopná ušetřit nějakou tu korunu na spoření.
kdo si počká…-:)