Spánek
Věnujete mu prakticky třetinu našeho dne a třetinu našeho života. Spánek je pro vaše tělo i mysl naprosto nepostradatelný. Mnoho lidí s ním má ale potíže. Jak problémy se spánkem narušují váš den a co dělat, když nemůžete usnout?
Zdravý spánek
Spánek je nejpřirozenější a zcela zásadní regenerační proces. Po jedné probdělé noci (nebo i více probdělých nocích) se přirozené pochody ve vašem těle otřesou a tělo se dostává do stresu. Co se všechno začne dít ve vašem nevyspaném organismu?
- Mozek se nemůže dost dobře soustředit, myšlenky vám těkají a někdy se ozve i bolest hlavy. Jste strašně podráždění a o nějakých intelektuálních výkonech se nedá vůbec mluvit. Protože je mozek obrovská “elektrárna”, kde probíhá neustále mnoho impulzů, dobrou relaxaci si skutečně zaslouží. Navíc v pozdních REM fázích spánku probíhá ukládání vzpomínek do dlouhodobé paměti. I proto je nutné vyhradit si na spaní dost času.
- V noci regenerují vaše kosti a svaly. Celý den jsme se o ně opírali a dovolovaly nám se pohybovat. Odpočinek a regeneraci si tedy zaslouží i ony. Motivací pro mnohé proto, aby na svůj spánek lépe dbali, je i fakt, že díky těmto regeneračním procesům dostatek spánku hraje nezbytnou úlohu při budování svalové hmoty.
- Chybí nám energie, jste unavení. Aby si organismus tento stav kompenzoval, začne hledat rychlé a levné zdroje energie. Přichází proto chutě na sladké a tučné potraviny, které ale zpravidla neobsahují dostatek vitamínů a nutričně hodnotných látek. Proto jsme stále vyčerpanější a vyčerpanější. Nedostatek kvalitního spánku u mnoha lidí je také jedním z faktorů, proč se jim nedaří zhubnout.
Co dělat při nespavosti
Abyste mohli večer dobře usnout a klidně spali celou noc, nemůžete přípravu na spánek podceňovat. Už během dne a nejvíce pak večer je třeba některé věci udělat a jiným aktivitám se vyhnout. Toto jsou naše tipy pro kvalitní spánek. Souhlasili byste s nimi?
- Během dne si dopřejte aktivní pohyb ideálně na čerstvém vzduchu.
- Vstávejte a také uléhejte ke spánku v pravidelnou denní dobu.
- Odpoledne se vyhněte kofeinu – kávě, pravému čaji, energetickým nápojům a také čokoládě. Večeři stihněte aspoň 2 hodiny před ulehnutím.
- Večer nesledujte žádné displeje – mobilní telefon, televizi, tablet, počítač aj.
- Vyčistěte si večer hlavu od běžných starostí. Pomohou vám k tomu večerní rituály. Přečtěte si třeba pár stran dobré knihy. Rozhodně byste neměli řešit pracovní nebo běžné denní záležitosti v ložnici nebo dokonce v posteli. Ta má být místem vyhrazeným pro odpočine.
- Ložnici si uzpůsobte pro spaní, aby v ní byla tma, ticho a příjemná teplota.
Na mírné potíže se spánkem využijte přírodní léky na spaní na bázi bylin. Osvědčené jsou například meduňka, kozlík lékařský, mučenka nebo chmel. Pokud by potíže přetrvávaly přes všechna opatření dlouhodobě, svěřte se svému lékaři.
Zdroj náhledového obrázku: Pexels