Nenechte se zmást špatnými zdroji. Vědecká obec o změně klimatu nepochybuje
V posledních letech média často hovoří o změně klimatu, o přechodu na klimaticky neutrální zdroje energie a potřebě razantní změny, která jediná dovede zajistit udržitelnou budoucnost. Bohužel časté opakování pojmů jako je globální oteplování nebo klimatická změna často vede k tomu, že se na ně lidé stávají „alergičtí“ a záměrně tyto informace filtrují. Bohužel realita je možná ještě daleko horší, než mainstreamová média připouští. A my se na to musíme připravit.
Za změny klimatu může člověk
Je třeba si konečně jednou pro vždy přiznat, že taková razantní klimatická změna, kterou prožíváme, není přirozená, ale z velké části je zaviněná lidským jednáním. Problémem jsou zejména emise oxidu uhličitého a metanu. Jejich hromadění v atmosféře způsobuje, že naše planeta přijímá více tepla od Slunce, než kolik vyzařuje zpět do vesmíru. V důsledku toho se Země stále více ohřívá a vznikají extrémní výkyvy počasí. Hrozí sucho, ale také přívalové deště a samozřejmě tání ledovců a zvyšování hladin oceánů.
Čemu věřit?
Problematické je, že spousta lidí se nechá zmást pochybnými zdroji, které změnu klimatu popírají. Přitom na tom, že je globální oteplování způsobené člověkem, se nyní shoduje již drtivá většina světových klimatologů a dalších vědců.
Hledejte správné zdroje
Pro získání kvalitních informací o klimatu a jeho změně je zásadní umět vyhledávat ty správné informace. Namísto pochybných internetových článků se zaměřte na vědecké studie, které pracují s reálnými daty, a nejen domněnkami. Pokud chcete vědět více, doporučujeme také známou esej Deep Adaptation – A Map for Navigating Climate Tragedy od profesora Jema Bendella. Jedná se o dokument, který prý již přiměl řadu lidí k tomu, aby změnili svůj přístup ke klimatu a přehodnotili své priority. Esej je srozumitelná i běžnému člověku, a i se špetkou černého humoru popisuje rizika toho, když nyní zaspíme.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay