Přestože v těchto dnech panuje venku příjemné a teplé počasí, mnozí z vás už jistě začínají přemýšlet o zásobách paliva na letošní podzim a zimu. Právě v tuto dobu se dají výhodně zakoupit kupříkladu dřevěné pelety, které jsou velmi dobrým palivem, a to hned z několika důvodů.
Cena dřevěných peletek
Pakliže do kotle na tuhá paliva, který využíváte v rodinném domě, zvolíte peletky, rozhodně neprohloupíte. Dají se pořídit za nízkou cenu, kdy za paletu o hmotnosti více než 800 kg smrkových či modřínových pelet dáte něco málo přes 5 tisíc korun. Pro běžný rodinný dům přitom postačí jen asi 5 tun materiálu na celé topné období. Sami si snadno spočítáte, na kolik peněz vás vytápění domu vyjde. Jde o jeden z nejlevnějších způsobů topení.
Jak se vyrábějí dřevěné pelety?
Dřevěné peletky jsou levné proto, že se vyrábějí z dřevního odpadu, tedy pilin. Dochází k jejich slisování pod vysokým tlakem, kdy následně vzniknou charakteristické válečky. Ty pak velmi snadno vkládáte do kotle na tuhá paliva. Mají vysokou výhřevnost, takže spotřeba není nijak vysoká ani tehdy, chcete-li mít v celém domě opravdu příjemné teplo, případně tímto způsobem například i ohříváte vodu.
Skladování dřevěných pelet
Dřevěné pelety jsou dokonale vysušené, takže se dají ihned používat. To je velký rozdíl oproti běžnému dřevu, které si doma nasekáte. U něj totiž musíte vyčkat minimálně jeden až dva roky, než se pořádně vysuší. Paletu s dřevěnými peletkami navíc snadno uskladníte ve sklepě, garáži, případně na dalších místech, kde panují stálé klimatické podmínky. V každém případě však musí být v suchu. Skladovat se bez problémů dají i několik let, takže si doma můžete vytvořit velké zásoby až na několik sezon dopředu, máte-li k tomu dostatečně velké prostory.
Ekologická zátěž
Dřevěné peletky jsou ekologičtější než běžné dřevo.
Při jejich spalování totiž do ovzduší neproniká tolik škodlivých látek. Topením s nimi tedy šetříte životní prostředí, což může být dalším pádným argumentem, proč tento druh paliva zvolit.