Pokud máme vlastní domek, tak rozhodně budeme stát před rozhodnutím, jakým způsobem budeme odvádět odpadní vodu.
Je vcelku pochopitelné, že pokud je v blízkosti obecní kanalizace, tak není o čem dlouho přemýšlet. Cíl je jasný. Přichází v úvahu stavba kanalizační přípojky, která zbaví každého majitele domu starostí, jak likvidovat splaškovou vodu.
Princip je jednoduchý
V podstatě všechny odtoky umyvadel, dřezů, van, sprchových koutů a toalet propojit s hlavní odtokovou rourou, která vede v podzemí. Samozřejmě v hloubce, která nezamrzá. Ta se pak postará o odpady z vnitřní domovní kanalizace a odvede je do kanalizační stoky. Aby všechno fungovalo, jak má, je třeba mít správný spád. Jedině poté nebudou vznikat problémy s odtokem nebo ucpaným odpadem.
Pozor na stavební povolení
Podle zákona je kanalizační přípojka samostatnou stavbou a je nutné na ni mít stavební povolení. Není divu, vždyť poměrně úzce souvisí s dalšími kabely nebo rozvody, jako je elektřina, plyn nebo telekomunikační sítě. To vše může být v těsné blízkosti a skutečně není ideální cokoliv z toho poškodit. Asi úplně nejjednodušší je investovat do projektanta, který obstará nejen potřebné dokumenty, ale vyčte z mapy, kudy vedou další rozvodové sítě. Tento dokument se hodí i pro případ nějakého problému, který by mohl nečekaně nastat.
Tady něco nefunguje
Když je všechno nové, tak to funguje správně, rychle a spolehlivě. Ovšem i zde může časem nastat problém a bude nutno se na odpady podívat trochu zblízka. Jenomže kde zjistit problém, když je všechno pod zemí? Jak se říká dobrá rada nad zlato. Tentokrát to bude chtít jinou techniku, například takovou jakou nabízí čištění kanalizace Praha. Ti se pěkně zaměří na problém kamerou a hned mají jasno, jakým způsobem zasáhnout.
Není důvod k žádným obavám
Stát se skutečně může cokoliv. Havárie trubky, nějaké zanesení přípojky nebo i její ucpání. Sice to nejsou příjemné situace, ale na druhou stranu když k problému přijede odborník, zajisté si hravě poradí. Například čištění odpadů Praha zjistí problém a podle stavu poškození navrhne možné řešení opravy a nezalekne se ani těžších problémů, jen si zkrátka vezme na pomoc větší techniku. Je jasné, že když nás náhodou doma překvapí ucpaný odpad, tak postačí přiměřenější technika.
Budování a opravy veškerých staveb, které souvisí s vodou v domácnosti, jsou poměrně širokou a složitou problematikou.
Koloběh hospodaření zahrnuje přivedení pitné a užitkové vody do domu. Zde ji používáme a poté likvidujeme jako odpadní vodu. Potřebujeme k tomu správně udělané rozvody, přípojky, následně dobré propojení kanalizace, která musí správně fungovat.
Někdy skutečně stačí málo a kalamita je na světě. Mnohdy ani za to nemůžeme, ale například kořeny stromů mohou snadno proniknout do netěsnících volných míst. Zde se začnou usazovat nečistoty a pomalu budou zužovat průtok odpadní vody.
Je vcelku dobře, že existuje někdo, kdo si poradí s problémem a závadu šetrně odstraní. Naštěstí existuje vždycky řešení.
U nás to funguje tak, že odpadní voda jde do kanalizace a žumpu necháváme 2x do roka vyvézt. Není to zrovna laciná záležitost.
Tato údržba je ve správě města, takže nám zatím nic takového nehrozí
U domu na naší straně chodníku vede horkovod, vodovod i kanalizace. Vše funguje, jak má.