Zítra to začne, bude pálení čarodějnic.
“Vylezeme z chýše ven, potom koště nastartujem.
Ví to přece celý svět, že máme čarodějnic slet!”
Čarodějnice nejsou vůbec hezké, ba naopak.
Vypadají jako hastroši s rozcuchanými vlasy, s bradavicí na nose i na bradě, šaty samou záplatu i díru. Bydlí v rozpadlé chajdě, co je zarostlá keři, bodláčím a kopřivami spolu s černou kočkou, hadem, havranem na rameni a našly by se i myši a potkani. V noci létají na koštěti, sbírajíc divotvorné bylinky do svých míchaných čarovných nápojů. Kdo se jich nebojí, chodí za nimi pro radu a věří, že jejich kouzelná moc pomůže.
Tak nějak si dřív lidé představovali, že jim ježibaby svými kouzly a čáry pomohou.
Tato hodně stará tradice, která pochází ještě z doby přísného, až fanatického vyšetřování, při kterém byly vyslýchány ženy, které podle inkvizice měly zvláštní schopnosti. Také za to dostávaly i trest smrti.
Lidé byli dříve hodně pověrčiví, že se právě poslední dubnový den čarodějnice slétají na svůj svátek, tak zapalovali ohně, protože očišťovaly od zlé moci. Nejdříve se postavila hranice, na kterou připevnili vycpanou loutku čarodějnice, a tu potom zapálili. Zbylý popel měl zlepšit sklizeň na poli a také se hranice přeskakovala. To mělo pomoci ženám ke kráse a plodnosti, nebo aby získaly dobrého muže, prostě tato noc měla mít čarovnou moc a plnit přání. Šířilo se, že této noci se otevírají sluje, a vydají svůj poklad. No, jestli to někdo kdy vyzkoušel, není známo.
V dnešní době tímto lidovým svátkem vítáme příchod jara, který také nazýváme Nocí čarodějnic, či Filipojakubskou nocí.
Pojmenovala to tak církev, že bývala poslední nocí před svátkem apoštolů Filipa a Jakuba. A víme o nich něco? Oba svatí byli žáky Ježíše. Filipa ukamenovali na kříži a Jakuba shodili z hradeb Jeruzaléma. Nechtěl totiž označit Krista za podvodníka.
Není to jen u nás, kdy se tento den slaví, ale také se oslavuje třeba na Slovensku, v Polsku, v Německu i jinde. Při oslavách většinou lidé zpívají, tancují kolem ohně a na ohni si opékají špekáčky. V okolí jsou postaveny prodejní stánky s občerstvením, prodává se čarodějné koření a různé dobrůtky jako na pouti.
Pořadatelé ale musí zajistit bezpečnost při hoření hranice a akci musí nahlásit příslušnému sboru hasičů. Při nenahlášení spalování hrozí docela vysoké pokuty.
Do větších měst přijíždějí komedianti na obveselení, nebo je možnost uvidět historická řemesla a budou připraveny i soutěže pro děti. Stačí se jen rozhlédnout po okolí, ke se bude pekelnická slavnost konat. Vydejte se proto na slet čarodějnic a oslavte příchod jara.
Přeji všem pěkné zážitky, abyste si tento večer jak se patří, užili, neboť poslední dubnová noc je plná magie….
mám rád tuhle tradici, letos jsem si ale udělali soukromé pálení, byli jsme s kolegy na chatě, opekli klobásky, ugrilovali maso, bylo veselo
U nás je též každoročně pálení čarodějnic, ale mě už to nějak moc nebere.
Děti už na čarodějnice vyrazily i s holkami, já radši budu doma, aby mě nějaká čarodějnice neodnesla :-).
Určitě se taky zůčastníme tady u nas
U nás se stále pálení čarodějnic udržuje,i když v mládí byla větší legrace. Sebrali jsme stará ometená košťata připalovali je na hranici a ve tmě jsme s nimi dělali různé klikiháky.Prostě jsme blbli.Teď už by to neprošlo,protože by byl strach z podpálení a popálení.Asi jsme byli opatrnější a šikovnější.
V naší obci se tradice dodržují, i jednotlivé ulice si staví svou májku 🙂
Při pálení čarodějnic bývala legrace, u nás na vesnici to byla událost, na které se sešla skoro celá vesnice. Hrálo se na kytaru, zpívalo se a dělaly se různé soutěže. Teď se to už tolik neudržuje, tedy alespoň tady ve městě.
My to máme fajn. Hranici kluci postavili kousek od hospody. To si můžu sedět u hospody s pivkem a koukat, jak hoří hranice s čarodějnicí.
Ale žádné juchání nebude, 1.5. mi totiž přijde zedník, svátek nesvátek.
Pálení čarodějnic je tradice pocházející až ze středověku a váže na sebe za tu dobu hodně zvyků s touto tradicí spojených. Škoda, že už se tyto tradice přestávají udržovat a pouze na venkově se ještě trochu zachovávají.