5 hlavních kroků, které musíte udělat při psaní vysokoškolské práce
Studenti každé vysoké školy znají tlak, když mají napsat dlouhou, závěrečnou práci. Závisí na tom nejen jejich známka, ale hlavně jejich titul. Psaní bakalářské, diplomové ani rigorózní práce není vůbec jednoduché a vyžaduje hodně času, úsilí a přípravy. Poradíme vám, hned několik tipů, které vám pomohou v začátku.
Zadání je král
Téma si vybírejte velmi pečlivě. Vypracování rozsáhlejší diplomové práce vám nepůjde, když vás téma nebude alespoň trochu bavit. To ale není jediný prvek, podle kterého byste se měli řídit. Před konečným výběrem téma si zodpovězte tyto otázky:
- Psal o tom už někdo přede mnou?
- Dokážu si najít dostatek zdrojů?
- Je téma dost obsáhlé pro rozsáhlou práci?
Nesnažte se zapojit multitasking
Hodně studentů si myslí, že zvládnou dělat více věcí najednou. Není to pravda. Tato práce vyžaduje, abyste se na ni maximálně soustředili. Vyčleňte si proto každý den určitý čas, kdy budete psát a pouze psát. Díky tomu vám půjde práce od ruky a budete ji mít hotovou včas.
Zjistěte si pravidla a zásady pro danou práci
Každá škola i práce to má trochu jinak. Vypracování náročnější rigorózní práce bude mít jiné požadavky než u bakalářské práce. Vždy si ověřte rozsah, požadavky na formátování, styl citací a další detaily, které po vás bude požadovat komise při obhajobě vaší práce.
Konzultace nepodceňujte
Vedoucí práce je někdo, na koho byste se měli spoléhat během celého psaní. Nemusíte chodit na každou konzultační hodinu, ale měli byste ho pravidelně navštěvovat. Věřte, že vám vždy dobře poradí a možná vás dostane do směru, který by vás samotné nikdy nenapadl. Vaše práce díky tomu bude mnohem lepší a odbornější.
Správné citace a formátování jsou důležité prvky
Formální stránka práce je jedna z věcí, kterou všichni podceňují. Nedělejte to. Zbytečně se připravíte o body, které můžete za práci dostat. Zkontrolujte, jak má podle vaší fakulty všechno vypadat a držte se toho!
Zdroj náhledové fotografie: fizkes / Shutterstock.com