„Muži 28. října“
Víme opravdu všechno o 28. říjnu?
Ano, je státní svátek, většina obchodů má zavřeno, školáci a většina dospělých je doma.
Co tomu ale předcházelo, znáte podrobnosti?
Naše země byla před 28. 10. 1918 součástí Rakouska – Uherska, a to bylo monarchií, a protože lidé už nechtěli být pod vládou rakouských císařů, tak v roce 1918 jednali ve Švýcarsku zástupci Čechů pod vedením Karla Kramáře, pozdějším předsedou vlády, o možnosti vytvoření nového československého státu. 28. října vydal Národní výbor zákon o zřízení samostatného státu, pod který se podepsali nejvýznamnější představitelé Antonín Švehla, Václav Klofáč, Jiří Stříbrný, Alois Rašín a Vavro Šrobár. Právě tito politici jsou známí jako „muži 28. října“.
Víte také, že po vzniku našeho státu byla státní vlajka složena jen z bílého a červeného pruhu? Modrá barva se na vlajce objevila až od roku 1920, kdy bylo rozhodnuto, že bude mít tvar klínu, který bude směřovat do poloviny vlajky. Modrá barva byla interpretována jako symbol Slovenska.
Dvoubarevnou vlajku měla naše republika i od 13. 3. 1990 do 31. 12. 1992.
Od 1. ledna 1993 se Česká republika a Slovenská republika staly samostatnými státy a Slovenská republika má i svoji státní vlajku.
Každoročně se tento den pokládají věnce na uctění památky na ty, kteří přišli o život při boji za samostatnost Československa.
Také na Pražském hradě probíhá jmenování státních vyznamenání prezidentem republiky.
Děkuji za další super dějepisné vzdělání. Ty oslavy svátků a ohňostroje jen trochu zastínil ten orkán a polomy a výpadky elektřiny.
Tedy, to jsou informace, které jsem vůbec neznala. Jo, o pánech nás nejspíš učili na škole, ale máloco si pamatujeme i dál v životě. Symboliku barev jsem neznala a že jsme měli jen dvě, to už vůbec ne. Pro mně je hlavní vědět, že 28.10. má narozeniny maminka. 🙂
Tedy, o mužích 28. října ani o dvojbarevné vlajce jsem vůbec netušila – je skvělé, dozvědět se zase něco nového z historie naší země.
O modrém klínu a vůbec symbolice všech barev na vlajce nás učili už kdysi dávno na základní škole. Mám pocit, že moderní školství se historii Česka a státnosti docela vyhýbá, děti státní svátky neznají. Jen se radují, že mají volno
Moc pěkný a poučný článek. Rakouská monarchie zapomínala na české lidi a u nás nebyl zrovna blahobyt. Ani z počátku našeho státu se lidem nevedlo moc dobře. Přesto Češi byli hrdí na svůj stát a jejich píle a pracovitost v té době ukázala jejich sílu.
O svatém Václavovi vím to, že podle pověsti byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou a vzdělával se na Budči. Jako kníže, po porážce saským králem Jindřichem Ptáčníkem, dokázal zachovat suverenitu českého státu a založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví. Byl zavražděn ve Staré Boleslavi, sídle svého bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou v legendách mu připisovanou zbožnost vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic, ničení pohanských svatyní a podobně. Později se stal symbolem českého státu.
Připomenutí z dějěpisu je dobré, navíc mají děti čtvrtek, pátek volno a tak se nemusí vstávat. No a taky se mění čas.
Pěkný tohle jsem vůbec nevěděla. Teď budu doma dělat chytrou =)
Takové články jsou moc dobré, něco si člověk oživí a i se mnoho nového dozví.
Státní svátky mám rád, ale musí vycházet na všední dny, akorát škoda, že jich není víc, tento svátek 28.10. se mi nezamlouvá, vychází bohužel na sobotu.
O té vlajce jsem to nevěděla ale chybí mi tam zmínka to T.G. Masarykovi.
Zmínka o T.G. Masarykovi je v článku “Říjen” :-).