Co si odnést ze Čtyř dohod

Slyšeli jste už o knize Čtyři dohody.

Mexický autor Don Miguel Ruiz v ní interpretuje moudra starých Toltéků. Jedná se o dohody, které má každý sám se sebou uzavřít, aby měl lepší život a méně se stresoval. Jelikož si myslím, že by tyto dohody měli všichni znát, sepsala jsem krátké shrnutí.

První dohoda: Nehřešte slovem

První dohoda je označená za nejdůležitější a zároveň nejtěžší na dodržování. Slovo má větší moc, než by nás napadlo. Dokážeme jim vyjádřit pocity a myšlenky, stejně tak jim můžeme ovlivnit životy ostatních lidí. Vždyť i druhou světovou válku způsobila pouhá slova.

Když o někom řekneme, že je ošklivý, a on to uslyší, možná ho na nějakou dobu ovlivníme. Sám si začne ošklivý připadat. Podobně ho můžeme nakazit tím, že je hloupý. Ke všemu pak bude přistupovat jako hloupý a bude méně úspěšný.

Slovem nehřešíme jen vůči ostatním, nýbrž i vůči sobě. Přiřadíme-li někomu špatnou vlastnost, začne k nám v ten moment pociťovat nenávist.


Slovním hříchem jsou také pomluvy. Pomlouvanému ubližují a ostatním o něm utvářejí špatný obraz.

Druhá dohoda: Neberte si nic osobně

Kdybychom si měli všechno brát osobně, praskla by nám za chvíli hlava. Zbytečně bychom se trápili něčím, co vůbec nemusí být pravda.

Nic, co od druhých uslyšíme, bychom si neměli pouštět k tělu. Ač si myslíme, že se nás jejich slova týkají, není to pravda. Je to jen jejich osobní názor, mnohdy ovlivněný zkresleným pohledem. Neměl by nás vůbec zajímat, sami přece nejlépe víme, jací jsme.

Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky

Problém domněnek spočívá v tom, že jim věříme. Většinou ale nejsou úplně pravdivé. Máme ve zvyku je šířit, vyprávět o nich, a tím je považujeme za ještě skutečnější. Ani nás nenapadne, že by mohla být realita jiná. Pravda bohužel jednou vyjde na povrch.

Vytváření domněnek nám může způsobit problémy například v partnerském životě. Často se domníváme, že partner ví, co si myslíme, co chceme a že zná naše problémy. Mnohdy tak tomu bohužel není. Cítíme se zranění, aniž by partner tušil důvod. Podobně si můžeme domněnkami pokazit jakýkoliv vztah.

Nevytvářejte si domněnky, raději se vždy na všechno zeptejte.

 Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Poslední dohoda nás nabádá k nejlepším možným výkonům. Pomůže nám dodržovat předchozí tři dohody, týká se ale všeho, co děláme.

Je důležité brát v potaz, že v různých situacích může být vaše výkonnost jiná, např. nemocní či unavení nedosáhnete stejného výsledku jako zdraví a v plné kondici. Neměli bychom zapomínat ani na to, že výsledky zhoršuje i zbytečné přemáhání.

Když budeme všechno dělat tak, jak nejlépe dokážeme, bude náš život kvalitní a intenzivní. Budeme se cítit naplnění a šťastní.

A co dál?

V navazující knize je uvedena pátá dohoda. Ta zní: Buďte skeptičtí, ale naslouchejte. O všem bychom měli pochybovat, věřit bychom neměli ostatním, ani sobě. Když vám někdo něco říká, pouze naslouchejte. Neutvářejte si žádné závěry ani názory.

Dodržováním zmiňovaných dohod bychom měli osvobodit své pravé já, ukázat, kým doopravdy jsme.

Obě knihy vám nesmírně doporučuji. Jestli máte problém s hledáním sami sebe nebo si nejste jisti se vztahy k druhým lidem, jsou pro vás ty pravé.

Zmiňované knihy na Databázi knih:
http://www.databazeknih.cz/knihy/ctyri-dohody-kniha-moudrosti-starych-tolteku-12114
http://www.databazeknih.cz/knihy/pata-dohoda-31626
Autor Don Miguel Ruiz na Databázi knih:
http://www.databazeknih.cz/autori/don-miguel-ruiz-3985

(Karolína Klosová, www.kajinblog.cz)

 1. polivkovamaruska napsal:

  Jsem pokud je to možné, pozitivně smýšlející člověk. A je pravda, že člověk nejenom stárne, ale také moudří. A nejen, to, ale každý věk určité životní situace řeší jinak. Stejný člověk, ale tu situaci řeší jinak v mládí, ve středním věku a ve stáří.

 2. pskrob napsal:

  No nevím jestli si tu knihu někdo z mých známých přečte, ale ty 4 dohody mluví za vše, prostě měli bychom se tím řídit, a hned by byl život jednodušší

 3. MadameBijou napsal:

  Tyto knihy si určitě do své domácí knihovny pořídím. Takové čtení mě vždycky zajímá a je pravda, že ve slově je velká síla. Pořád se snažím na sobě pracovat a tyhle 4 dohody k tomu taky mohou přispět. O knihách jsem již dříve slyšela, myslím, že existují i jako audioknihy.

 4. veruska napsal:

  Co si o mě druzí myslí, to mě trápilo asi tak před 30. lety. Jak člověk stárne, tak mu na tom až zas tak moc nezáleží. Já jsem já a jiná už nebudu. Vždycky jsem se snažila brát všechno spíš pozitivně, k lidem jsem se chovala slušně, ale druzí vás spálí a je jim jedno, že ubližují.

 5. Plazmic napsal:

  Jako vždy poučné, ale pro mě nic nového, to vše člověk ví a lidé se stejně ničím neřídí:).

 6. matylda napsal:

  Škod, že jsem tyhle knihy neměla v ruce, když mi bylo dvacet. Určitě bych měla klidnější a šťastnější život.

 7. babka napsal:

  Jsem vášnivá čtenářka, takže tuhle knížku asi začnu shánět. I když tu budu nejspíš ale za kverulanta – tohle “patero” je logické stejně jako “desatero” a rozumně uvažující člověk je naprosto nevědomky dodržuje. Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně – snad ano.

 8. Rojak napsal:

  Promiňte ale těmto článkům neumím přijít na chuť.

 9. babicka11 napsal:

  Myslím, že slovem nikomu neubližuji a kdo ublíží mně, – tak jedním uchem tam a druhým uchem ven ….a myslím si svoje. Osobně si nic moc neberu, co slyším od ostatních – jejich názor, já ten svůj nikomu nenutím a co změnit nemohu (třeba i povahu člověka), tak se tím nezabývám..každý jsme prostě jiný. Myslet si, že partner ví, co si žena myslí a co opravdu chce – je bláhová myšlenka. Prostě neví a mnohdy ho to ani nezajímá. Často proto ženy musí vše říct “po lopatě”, muži myslí trochu jinak :-). Vždycky jsem se snažila dělat cokoliv co nejlépe jsem uměla a nikdy mě nenapadlo, že se tím budu cítit šťastnější a můj život bude kvalitnější :-). To je asi myšleno pro ty, co berou práci “hákem”. A ještě k poslednímu odstavci – ano, nevěřit moc lidem okolo a udělat si vlastní názor, ale proč nevěřit sobě? Proč? Pokud si nebudu věřit, tak nikdy ničeho nedosáhnu, a nemám problém hledat se sama v sobě, na to se znám až moc dobře. Ano, kniha je určitě zajímavá, ale ve svých letech ji opravdu číst nepotřebuji.

 10. bobalka napsal:

  Zajímavé a velice pravdivé dohody, knihy jsem nečetla, ale poptám se po nich v knihovně. Mám ráda takové knihy, které nutí k zamyšlení. Slovo má velikou moc, dokáže pohladit i ublížit a to ne jen lidem v okolí, ale i nám osobně. Každý, kdo mluví negativně, přivolává negativní věci a naopak. Já se snažím najít i v těch nejhorších zážitcích něco pozitivního.

 11. Evik napsal:

  Souhlasím opravdu pěkné čtení. Je se nadčím zamyslet.

 12. Radost napsal:

  Velmi zajímavé čtení, je v něm kus pravdy. Určitě stojí za zamyšlení.
  Slovem opravdu ovlivňujeme víc, než si myslíme. Jen se podívejme, co s námi dělají media. Určitě přečtení knih doporučuji.

line
footer
et