Lov na dírkách – krásná zábava

Rybaření na ledu – na dírkách. Kdo je rybář, ví o čem mluvím.

lov na dirkáchTento způsob zimního rybolovu u nás nemá dlouhou historii. Rybářský řád na “státních revírech” tuto možnost nedovoloval, takže bylo potřeba vyjet ven, nebo nechytat. Jediné potěšení pro rybářské oko o rybaření na dírkách našel rybář v televizi. Nebo cíleně jet na rybářský zájezd do Ruska, Ameriky, Norska… a dalších vyhlášených rybářských destinací.

 

Rozmach a popularita lovu na dírkách začala až v době vzniku soukromých rybářských revírů /rybníky v soukromém vlastnictví, tzn. “placená voda”, kde nepotřebujete vlastnit rybářský lístek. Stačí zaplatit pevně stanovenou částku a můžete chytat/. O jednom z  soukromých rybářských revírů jsem napsal v článku Trofejní pstruh.

O co tedy jde při lovu na dírkách?

Jak už název napoví, chytá se na/v dírkách. Stačí pořádný mráz a když led dosáhne bezpečné tloušťky, vyvrtají se dírky do ledu a zábava začíná. Samozřejmostí je speciální vybaveni. S běžným letním prutem o délce 3.5 m by jste si moc nezachytali-:) Bude stačit rybářský prut s délkou kolem 50 cm – nenahazujete daleko, chytáte takřka pod nohama. Rybářské potřeby nakoupíte v jakémkoliv e-shopu pro rybáře.

setVýhodou rybářského vybavení na dírky je, že, nemusíte platit horentní sumy. Rybářský prut s navijákem lze koupit za necelých 500 Kč. Pak už stačí jen odpovídající návnada a můžete se pustit do chytání. Jako návnadu můžete použít cokoliv, co chutná rybám.

Jediný problém je v tom, že Vy to nevíte-). Nezbyde nic jiného, než si koupit marmyšku, píkříky, červíky, smáčky….prostě vše, co může mít u hladových a dravých ryb úspěch.

 

To je to podstatné u tohoto způsobu rybaření.  Nejdete na kapry, sumce…jdete chytat “lososovitou ryby” Pstruh, siven je hlavním úlovkem. Samozřejmě, že můžete chytit i štiku a ostatní ryby.

Pak už jen stačí přijít k vodě, vytáhnout rybářský vercajk, obsadit volnou dírku a začít. Můžete chytat pasivně – prut máte ve vidličce a čekáte co připlave. Používáte živočišnou potravu jako červíky, nebo můžete zkusit třeba rohlík, perník.

píkříkAktivně – prut držíte v ruce, lehce s ním poškubáváte a snažíte se zaujmout rybu a vyprovokovat ji k akci. K útoku na návnadu.

Pro aktivní způsob lovu se používají píkřík , marmyšky a další.

Pro rybáře další způsob, jak si i v zimě zachytat, pobavit se a být v přírodě.

Lov na dírkách ale není jen zábavou samotného rybáře. Klidně se může zúčastnit celá rodina. Spousta rybářský revírů nabízí zábavu a relaxaci nejen pro chytající rybáře. V restauraci se ohřejete, dáte něco dobrého na zub a z okna můžete sledovat, co se děje na rybníku.

lov na dirkách - Zukalův rybníkJá  mohu doporučit vyzkoušený soukromý rybářský pstruhový revír Zukalův rybník nedaleko Brna.

Máte možnost chytit trofejní pstruhy, v areálu najdete i restauraci pro vaše občerstvení a zahřátí.
Podívejte se na online kameru, uvidíte víc.

Zaujal vás článek, chcete si vyzkoušet lov na dírkách?

Více informací najdete na webu Rybaření v ČR v odkazu rybářské revíry. Třeba je ve vašem okolí revír, kde si můžete lov na dirkách vyzkoušet. Pokud tam svůj revír nenajdete, ale o nějakém víte, napište. Odměna vás nemine-:)

Máte doma rybáře? Dejte mu také přečíst tento článek. Když nám napíše, třeba se najde možnost spolupráce.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde můžete mít reklamu napořád za 80 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

34 komentářů

 1. také mám doma “tichého blázna”. Ale nejsem si jistá, že zima by byla pro něj to pravé ořechové. Zato lov sumců ve Španělsku ano.

 2. Taky bych chtěla zkusit rybarit 🙂 ale asi ne zrovna v dírách 🙂

  • ok, v létě se ozvu-:)

 3. ryby miluji a když mi je manžel vyudí, to je dobrůtka 🙂

  • jj, není nad úhoře.

   • tak toho jsem ještě neměla, ale co není může být 🙂

 4. Sice nejsem rybář, ryby vlastně ani skoro nejím, ale tohle lovení na dírkách může být příjemná zábava. Měla jsem jako dítě knížku o indiánech, ti v zimě toto provozovali na zamrzlém jezeře, ale z důvodu obživy.

 5. tak to bych asi nedala měla bych strach z prolomení ledu

 6. hnedka bych vyslala manžela, ale už slyším, jak by za chvíli remcal, že mu je zima 😀

 7. rybáře doma nemám, škoda …

 8. u díry v ledu maximálně s grogem v ruce… a povzbuzovat 🙂

  • do Brna není daleko. Domluvím Vám na Zukalově rybníku grogu, co vydržíte-:)

  • Tady není co dodat 😀

 9. super,este mit ten led a zimu 😀 …tu v ostrave si muzu leda otevrit kanal a chytat krysu-ci potkana 😀 😀

  fooorek,beztak by me driv zavrely do blazince nez bych cos chytnul 😀 😀 😀

 10. chodil jsem s kamarádem v létě občas na ryby. Líbilo se mě to, ale v zimě se mě moc nechce. zkusil bych chytat, ale nemám ten vercajk.

 11. Dříve jsem měl rybářský lístek, ovšem tímto způsobem jsem nikdy nechytal. Dne už nějak není čas, možná až vnučka trochu vyroste, že se k tomu vrátím

 12. Škoda,že nerybařím. Tohle by mne bavilo a navíc ryby mám ráda. Bezva článek.

 13. mě je zima už jenom při pohledu na obrázky,ale ryby papám ráda

 14. jednou jsem to zkoušel se strejdou, je to fakt super zábava. Akorát, že jsem nic nechytl

 15. Jsem na chytání ryb laik, dovedu ji chytit pouze na vidličku na talíři. Ale líbí se mi zde uvedené názvy – pikřík, marmyšky 🙂 představuji si marně chytající myšky u kříku 🙂

 16. ryby mám moc ráda, ale není rybář,který by je přinesl.

 17. Tak u nás jen ryby mražené či na Vánoce nějaký živý kapr. Ale ani to ne nemá ho kdo ťuknout. Žádný rybář v rodině ani v okolí.

 18. Tedy fakt paráda zábava, hlavně s sebou něco na zahřátí. Letos to ale zatím moc nevychází. A zahučet tam to už zase taková zábava není.

  • většina rybníků má na webch info o aktuální síle ledu. Kvůli nezahučení-:)

 19. Škoda, že náš taťka už dávno nechytá, ale kdysi si to hodně užíval. Je to moc zajímavá a fajn záliba. A je dobré o tom něco vědět. Díky za zajímavý článek.

 20. všem rybářům přeji super úlovky

  • taky rybář?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *