Křehká ozdoba jezírka, ale krásná květina je leknín bílý

Leknín bílý by neměl chybět v žádném jezírku.

Určitě nejsou bez zajímavosti květy leknínů, které jsou ozdobou každého jezera či domácího jezírka.

Tyto vytrvalé vodní rostliny s plovoucími květy a listy ale udiví nejednoho z nás, že mají i léčivé schopnosti.

Takový Leknín bílý pod latinským názvem Nymphaea alba L. napovídá, že je určen při nymfomanii a jeho extrakt má i schopnost potlačovat růst nádorových buněk. Obsahuje třísloviny, glykosidy, flavonoidy a jiné aktivní látky, které mají zklidňující účinky na nervový systém.

leknín bílý – ozdoba jezírka

Když zabloudíme do historie, tak za svoje pojmenování vděčí nymfě, která se beznadějně zamilovala do Herkula a po smrti se proměnila v tento krásný květ.
Leknín byl obzvlášť uctíván ve starém Egyptě, kde byl symbolem života, smrti a zmrtvýchvstání.

Existuje asi 50 druhů leknínů, z nich dva rostou u nás – leknín bílý a leknín bělostný. Oba druhy jsou zákonem chráněny. Můžeme mít z nich ale radost i doma, po zakoupení v obchodech s vodními rostlinami. První pupeny jsou vidět již v květnu, květ pak vydrží pouhé čtyři dny, ale následují další, postupně až do září.Podle obrázku je v jezírku leknín bílý, ale i Masaniello. Jsou v nádobách s cihlou, ponořené pod hladinou. Každý rok se těšíme z mnoha velkých krásných vonných květů, různě barevných, od bílých přes růžové až červené. Květy jsou na noc „spát“, uzavřou se a ráno opět vykvetou, aby potěšily naše oči, a na chvíli nám dovolí zapomenout na všední starosti.

Před mrazem je uchráníme přenesením v nádobách do temna a chladna, a na jaře je opět vracíme do jezírka. Mráz by vydržely jen ve větším hlubokém rybníku.

Pokud máte možnost, pořiďte si tuto krásnou vodní rostlinu, která vždy vyloudí úsměv na tváři.

7 komentářů

  1. Nám už letos kvete patnáctý leknín, máme bílé, růžové i červené. Dělají nám radost celý den a večer “jdou spát”, aby zas druhý den vykvetly :-).

  2. Mám ráda lekníny, líbí se mi. Jsou to zakleté víly jezírek 🙂

  3. Je to krásné. Pokochejme se.

  4. Taky máme na zahradě jezírko a v něm lekníny, měli jsme tam i hodně rybek, ale už bohužel nejsou, poslouchaly na čeření vody, vždy připlavaly.

  5. moc hezka ozdoba do jezírka

  6. Mám dvě sestry a obě mají jezírka s červenými rybkami a lekníny. Moje kamarádka má dvě jezírka také s rybkami a lekníny. Že bych si ho také pořídila? No, nemusím mít všechno, i když je to hezké.

  7. Jako ozdoba tam tato rostlina stejně jako ryby patří a dodávají tomu exteriéru krásu a relax .

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *