Křehká ozdoba jezírka, ale krásná květina je leknín bílý

Leknín bílý by neměl chybět v žádném jezírku.

Určitě nejsou bez zajímavosti květy leknínů, které jsou ozdobou každého jezera či domácího jezírka.

Tyto vytrvalé vodní rostliny s plovoucími květy a listy ale udiví nejednoho z nás, že mají i léčivé schopnosti.

Takový Leknín bílý pod latinským názvem Nymphaea alba L. napovídá, že je určen při nymfomanii a jeho extrakt má i schopnost potlačovat růst nádorových buněk. Obsahuje třísloviny, glykosidy, flavonoidy a jiné aktivní látky, které mají zklidňující účinky na nervový systém.

leknín bílý – ozdoba jezírka

Když zabloudíme do historie, tak za svoje pojmenování vděčí nymfě, která se beznadějně zamilovala do Herkula a po smrti se proměnila v tento krásný květ.
Leknín byl obzvlášť uctíván ve starém Egyptě, kde byl symbolem života, smrti a zmrtvýchvstání.

Existuje asi 50 druhů leknínů, z nich dva rostou u nás – leknín bílý a leknín bělostný. Oba druhy jsou zákonem chráněny. Můžeme mít z nich ale radost i doma, po zakoupení v obchodech s vodními rostlinami. První pupeny jsou vidět již v květnu, květ pak vydrží pouhé čtyři dny, ale následují další, postupně až do září.Podle obrázku je v jezírku leknín bílý, ale i Masaniello. Jsou v nádobách s cihlou, ponořené pod hladinou. Každý rok se těšíme z mnoha velkých krásných vonných květů, různě barevných, od bílých přes růžové až červené. Květy jsou na noc „spát“, uzavřou se a ráno opět vykvetou, aby potěšily naše oči, a na chvíli nám dovolí zapomenout na všední starosti.

Před mrazem je uchráníme přenesením v nádobách do temna a chladna, a na jaře je opět vracíme do jezírka. Mráz by vydržely jen ve větším hlubokém rybníku.

Pokud máte možnost, pořiďte si tuto krásnou vodní rostlinu, která vždy vyloudí úsměv na tváři.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde můžete mít reklamu napořád za 80 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů

  1. Nám už letos kvete patnáctý leknín, máme bílé, růžové i červené. Dělají nám radost celý den a večer “jdou spát”, aby zas druhý den vykvetly :-).

  2. Mám ráda lekníny, líbí se mi. Jsou to zakleté víly jezírek 🙂

  3. Je to krásné. Pokochejme se.

  4. Taky máme na zahradě jezírko a v něm lekníny, měli jsme tam i hodně rybek, ale už bohužel nejsou, poslouchaly na čeření vody, vždy připlavaly.

  5. moc hezka ozdoba do jezírka

  6. Mám dvě sestry a obě mají jezírka s červenými rybkami a lekníny. Moje kamarádka má dvě jezírka také s rybkami a lekníny. Že bych si ho také pořídila? No, nemusím mít všechno, i když je to hezké.

  7. Jako ozdoba tam tato rostlina stejně jako ryby patří a dodávají tomu exteriéru krásu a relax .

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *