Státní zámek Konopiště – tip na výlet

Státní zámek Konopiště se nachází asi 40 km od Prahy, nedaleko Benešova.

Bylo to sídlo arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky, hraběnky Žofie Chotkové, kdy si letos připomínáme 150 let od jejího narození.

Tento krásný zámek, původně jako gotický hrad byl založen ve 13. století biskupem Tobiášem z Benešova, následovali páni ze Šternberka, rodina Hodějovských z Hodějova, také Albrecht z Valdštejna, Pavel Michna z Vacínova, Vrtbové z Vrtby, také Lobkovicové. Zámek nakonec koupil František Ferdinand d´Este. Nyní je majetkem našeho státu.
Ferdinand nechal vybudovat Růžové skleníky místo původní barokní zahrady, kde pěstoval vzácné rostliny, palmy, orchideje a také žluté růže, které milovala jeho manželka hraběnka Žofie. Žluté růže se dodnes ve sklenících pěstují.


Za války se na Konopišti usídlili nacisté a v roce 1945 byl zámek opět zpřístupněn. A co skrývá tento zámek? Skoro všechno je zachováno v podobě, jako při životě arcivévody Ferdinanda.

Při prohlídce zámku lze vidět nejen reprezentační pokoje, které jsou vybaveny krásným dobovým nábytkem, uměleckými sbírkami a porcelánem, ale i sbírku loveckých trofejí zvěře, neboť následník trůnu velmi miloval hony.

Státní zámek Konopiště

Budete procházet chodbou, kde je k vidění více než 800 kusů trofejí, pokračovat budete do Parůžkového pokoje, kuřáckého salonu a do Střelnice. Ta je opravdu velmi zajímavá a není nikde jinde k vidění, než zde na zámku. Ferdinand byl náruživý střelec, proto ji nechal postavit roku 1900, místo konírny na nádvoří. Střelnice je složena z více částí, má automatické pohyblivé terče, které hlásí zásah, jak pro střílení, tak i kuželníku.

Ubytování na zámku

Podíváme se na jižní terasu, kde se konají výstavy k výročním událostem, a zavítáme do nádherného parku, kde rostou i různé exotické druhy dřevin, a potkáváme mnoho soch, které park zkrášlují.

Posedíme v Růžové zahradě s jezírky, uvidíme rybník a projdeme se Křížovou cestou. Potěšíme se uměleckým dílem s tématem sv. Jiří ve Svatojiřském muzeu a navštívíme i pozoruhodný, nově zrekonstruovaný korkový pavilon, kterému hrozilo zřícení.

Zámek Konopiště má také jednu zvláštnost. Chovají tam totiž medvěda.

V zámeckém příkopu před vstupní branou žije vzácný medvěd ušatý, který je mezi návštěvníky hodně oblíben.

Poté si můžeme vybrat, jakou naučnou trasu si vybereme.

Konopišťský státní zámek byl s naším největším krajinářským parkem vyhlášen v roce 2002 vyhlášen národní kulturní památkou.

Pokud si chcete zámek prohlédnout v klidu, včetně dalších památek v okolí zámku Konopiště, podívejte se na ubytování na zámku ve Středočeském kraji

12 komentářů

 1. Kdysi hodně dávno jsem ho také navštívila. Ale opravdu už je to hodně let 🙂

 2. Z Opavy hodně daleko

 3. Konopiště jsem viděla a je moc krásný. Doporučuji.

 4. Na Konopišti jsem taky ještě nebyl, mám to trochu z ruky, ale dá se to, určitě se tam zajedu podívat.

 5. moc daleko

 6. To už je let, co jsem tam nebyla. Teď už se tam nedostanu, je to daleko.

 7. Na Konopišti jsem byla. Je to tam nádherné. Také v zahradách byli pávi. Kdo ví, jestli tam ještě jsou. Já tam totiž byla asi před 25 lety.

 8. Když od nás je to hodně daleko, škoda

 9. Na zámku Konopiště jsem byla, prošla jsem i Loveckou chodbou, kde mimo přes 800 trofejí, je ve vitrínách asi 3500 jeleních zubů, což svědčí o velké vášni Františka Ferdinanda d´Este k lovu. Všechny zámky jsou krásné a majitelé byli bohatí, ale také díky obyčejnému lidu, kteří napřed museli “robotovat” na panském tři dny a teprve potom na svém políčku, odevzdávat šlechtě 10% výdělku, třeba i svou desátou slepici, atd…..

 10. Jak jsem ještě bydlel v Praze, tak jsem na Konopišti byl, ale na zámek jsem se nepodíval. Škoda.

 11. Na Konopišti, stejně jako na mnoha jiných zámcích a hradech, jsem ještě nebyla. Je to svým způsobem ostuda, kterou se pokusím napravit.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *