Každý z nás se snaží ušetřit nějakou tu korunu, buď na něco, co potřebujeme, nebo po čem toužíme a zas to není tak potřeba, anebo jak se říká, na horší časy. Jsem na tom stejně, jako většina z nás. Už jako mladá jsem si říkala, jak na to.

Začala jsem s obyčejnými obálkami. Nadepsala jsem si je, jako třeba Inkaso, Jídlo, Drogerie, Věci na sebe, Dovolená, Šetření, Pro strýčka příhodu. Když jsem dostala peníze, tak jsem si je do obálek rozdělila.

Nějaký čas to docela fungovalo.

Pak přišly nečekané výdaje a já jen přehazovala peníze z obálek do obálek. Začala jsem z toho být mírně nervózní, tak jsem obálky měla nakonec jen dvě. Provoz a Úspory. Bylo to lepší, ale častěji jsem vybírala z těch úspor.

Nakonec jsem obálky zlikvidovala a řekla jsem si, že bude lepší si to psát.

Notes jsem rozdělila na položky Jídlo, tam jsem si psala, kolik jsem který den utratila.
Pak položku Ostatní, tam zase, kde a co jsem koupila. No, bavilo mě to zase jen chvíli, přece nebudu psát každý rohlík. Ale zase jsem věděla, kolik projíme a částka to byla dost velká. Řekla jsem si, že takhle toho asi moc neušetřím.
Fakt je, že položka za jídlo byla vždy největší. Moje švagrová peníze ušetřit umí, tak jsem se zeptala, jak to dělá. Říkala, že vaří omáčky bez masa a taky polévky, které jedí s rohlíkem tři dny. No, tak to bych asi doma neuspěla.

Začala jsem přemýšlet, jak na to nejlépe jít.

Zkusila jsem s omáčkami, ty jsem nedělala jen na jeden den, ale měli jsme ji dvakrát. Brambor jsem vařila vždycky víc, druhý den jsem jen opekla na pánvi. Dělala jsem častěji těstoviny a večeře jsem dělala spíš teplé, ono se to nezdá, ale v lahůdkách za různé salámy a saláty jsem platila víc, než když jsme měli třeba jen pečené brambory s česnekem v troubě, na kterých jsme si také pochutnali.

Člověk se učí celý život a naučit se šetřit i do toho patří.

Dávno si už nepíši, kolik a za co jsem utratila. On mi to stejně nikdo nezaplatí :-). Teď si dávám určitou položku bokem a zbytek utratím, nebo z toho ještě ušetřím. Mimo to, mám ještě spoření, kam mi chodí peníze, které vlastně ani nevidím, tudíž neutratím. Myslím, že tohle je úplně to nejlepší. Člověka to neláká kupovat věci, které přímo nepotřebuje.

Jak uspořit kačky navíc, se mi jeví, jako příjemná příležitost si vydělat přímo tady na upozorňujeme. Je tu hodně možností kde a jak se zapojit, získávat body, a spojit tím příjemné s užitečným. Je první měsíc v roce, tak se snažme, ať na konci roku zrekapitulujeme ten nejlepší výsledek. Přeji všem, ať se daří nejen tady, ale i v ostatním spoření. 🙂

Pokud někdo ví o lepším způsobu jak ušetřit, ať se vyjádří. I já se ráda přiučím

36 komentářů u „Finance, jak ušetřit a mít volné prostředky“

  1. blaju napsal:

    Z části souhlasím s pavlínou69, šetření s vodou i teplem se v dnešní době nevyplatí, protože oni ty peníze z nás dostanou tak nebo tak, čím více šetříš tím víc zaplatíš a je to logické, ale samozdřejmě to nemyslím, že bychom nějak plýtvali třeba z vodou, ale klidně si napustím vanu a vyhřeji se nebo relaxuji, ale názor co jsem kdysi slyšela, že po koupeli vanu nevypustím , ale vodu použiji na splachování záchodu to by mě fakt nenapadlo a ani bych to nepraktikovala.co se týká elektřiny úsporné žárovky používáme už strašně dlouho, ještě máme jednu philipsku, která stála 600 kč a je z roku 1996 a do dneška funguje.Na jídle se až tak ušetřit nedá, ale třeba oblečení a boty, to kupuji kvalitní a vydrží dlouho, ale je to také o tom, že nekupuji modní výstřelky, ale klasiku, ale v oblečení to máme každý trochu jinak, mám známou která musí mít moderní oblečení a kupuje ty šunty u větnamců a to se ji za chvíli rozpadne tak to jde koupit další a pořád je moderní, ale těch peněz co to stojí, už dávno není pravdou, že jsou levní.No to jsem se nějak rozepsala.:)

  2. pavlina69 napsal:

    Šetření energiemi a vodou mě přestalo bavit,protože to pořád zdražují 🙁
    Nejvíce ušetříme na jídle,protože tam je také největší výdaj.

  3. MadameBijou napsal:

    Já osobně jsem vděčná za každou ušetřenou korunu. Pořád je bohužel třeba někde něco platit a tak je nutné hledat strategie pro úsporu peněz. Já si denně odkládám konkrétní částku, abych si našetřila na konkrétní splátku. Už to dělám delší dobu a vyhovuje mi to. Jinak je samozřejmě také nutné hledat příjmy, aby bylo z čeho šetřit. Za zbytečnosti neutrácím. Pro tento rok jsem si vypsala nějaké věci, které si chci opravdu koupit a jinak si nevymýšlím.

    1. radek napsal:

      nezapomeň na slevovník, nebo před nákupem napiš

  4. Rojak napsal:

    Záleží na tom jak chcete šetřit, jestli jenom pár korun a nebo už ve velkém. V první řadě je potřeba si vytvořit pravidla a ty tvrdě dodržovat. Vzdát se zlozvyků, které lezou do peněz, jako jsou cigarety a alkohol. Výplatu si dávejte na účet u banky, která nabízí nejlepší podmínky. Při nákupech v obchodě používejte seznam a kupujte jenom to co potřebujete. Vždy, když uvažujete koupit si něco nestandardního (něco, co by mohlo být zbytečné), počkejte 30 dnů a pak se zeptejte sami sebe, zda stále danou věc chcete. Docela často totiž zjistíte, že vás toto nutkání už přešlo. Doma si k topení nainstalujte termostat a začněte používat úsporné žárovky. Pořizovací cena je sice dražší, ale spotřebovávají méně energie a déle vydrží. LED žárovky se vyplatí používat tam, kde často rozsvěcíte a zhasínáte. Vydrží větší nápor. Tam, kde rozsvěcujete na delší dobu (například obývák), nainstalujte úspornou žárovku. Ušetříte zajímavé částky za spotřebovanou elektřinu. Omlouvám se že jsem se tak rozepsal, ale toto téma není jen na dva řádky. Mám už s tímto finančním problémem své zkušenosti a bylo by toho i víc.

    1. radek napsal:

      rád přijmu váš článek na toto téma

  5. veruska napsal:

    Nejvíce ušetřím, když nechodím často do krámu. Vždy uděláme větší nákup toho, co potřebujeme a pak už jenom mezi tím skočím pro chleba a pečivo.
    Taky na účtu mám jeden podúčet, kam si převádím nějaké peníze z každé výplaty, abych je neutratila. A pak se snažím se zbylými penězi vyjít. Většinou se mi to povede.

  6. lgku990 napsal:

    Já si osobně převádím každý měsíc z výplaty 2000Kč stranou na jiný účet než mám hlavní, tím pádem s těmi penězi nepočítám na běžnou útratu a pak chodíme na větší nákupy do marketů, nakupujeme většinou v akci a dokupujeme si jen pečivo.

  7. Odalv napsal:

    Ušetriť sa dá hlavne na strave a na energiách, ale hlavne je podstatné voľné finančné zdroje nedržať zbytočne v banke, kde aj tak nič nezarobia alebo doma v punčoche, ale ich investovať.

  8. Radost napsal:

    Hospodaření s financemi je velmi podstatná věc v životě každého člověka.Někdo to umí, někdo ne.Rozhodně záleží na výchově už od dětství.Já jsem se vždycky snažila kupovat to, co opravdu potřebuji a spotřebuji.Když vidím, kolik jídla je v popelnicích, je mi z toho smutno.
    V obchodech jsou regály plné nezdravých pochutin a průmyslového
    zboží tzv. za zenitem proto se slevou.Ten, kdo si peníze musí sám vydělat,víc si jich váží a lépe s nimi hospodaří.Ten, kdo je získává bezpracně,nikdy se hospodařit nenaučí.Možností, kde se dá ušetřit,je nepřeberné množství, stačí se jen zamyslet.

  9. Kavon napsal:

    My sme nikdy nemali väčšie problémy s financiami. O peniaze sa vždy starala manželka pokiaľ žila a väčšie nákupy, ako napr. dovolenka alebo auto sme vždy riešili spolu. Teraz ako dôchodca toho už veľa neušetrím a o financie sa mi teraz starajú deti.

  10. Evik napsal:

    Kdo by nechtěl ušetřit penízky na vic. Ale jak se píše člověk něco našetří a pak příjdou nečekané výdaje a prachy jsou fuč.

  11. pskrob napsal:

    přidávám se k ostatním, šetřit na jídle je blbost. Nejvíc se ušetří tehdy, když se kupuje jen to co je potřeba. Spousta lidí kupuje ve slevě i to co zrovna nepotřebuje, protože – nekup to za ty peníze. Pak to leží doma nikdo to nepotřebuje a pokud je to jídlo tak se zkazí a vyhodí. nebo se dá do mražáku a za 2 měsíce je to samé maso třeba levnější ještě o dalších 10.- Kč za kilo. Tak se koupí znovu atd., atd. A penízky se jen kutálí.

  12. lucik21 napsal:

    Já se snažím hledat přivýdělek bokem, abych nemusela počítat každou korunu a koupila si to co chci a daří se mi i něco ušetřit bokem.

  13. babka napsal:

    Ve slevách koupím jen to, co potřebuji – pokud je to třeba káva za 1/2 ceny, tak klidně i víc, protože vím, že až mi dojde a bude drahá, tak ji nebudu muset kupovat. Naučila jsem se být k sobě skromná ale zbytku rodiny ráda přilepším. Asi to není to nejlepší, co dělám ale přináší mi to radost.

    1. babicka11 napsal:

      Můj případ, s tou kávou to dělám taky tak, kupuji kilové balení, máme rádi překapávanou, která je hned po ruce, někdy si ji přihřejeme, v létě pijeme hlavně studenou. A s tím přilepšováním je to u mě stejné, když jsem si manžela tak naučila, že? 🙂

  14. Ivona napsal:

    Také jsem hledala všelijaké způsoby. Naštěstí nemám tu nakupovací nemoc, že musím koupit všechno co je ve slevě i když to nepotřebuji. Reklamy mně nelákají, spíše některé odpuzují, takže z této strany jsem chráněná. Kupuji co potřebuji a od přírody nejsem rozhazovačný člověk. Člověk si časem vybuduje svůj systém a podle toho se řídí. Ale radost si samozřejmě umím udělat, i na to jsou peníze.

  15. blaju napsal:

    Slevy také sleduji, ale koupím co zrovna potřebuju, na různé akce moc nevěřím, nemám žádné obálky a nikdy jsem neměla, prostě nekupuji zbytečnosti a nenechám se zlákat akcemi.

  16. coolnet napsal:

    šetření na stravě je podivné 🙁

    na baraku se zahradou-hlavně ona zahrada vám dá mnoho,ale priznejme si ony vesnice uz nejsou sobestacne….

    lide podlehly radoby slevam a nesmyslnym urokum v bankach.

    nekdo nekde rikal,ze sve vydelane penize ma clovek nechat vydelavat,a teprve onen vydelek uvalit 😀

    vim…lechce se to rekne,ale je to tak. otazka ovsem zni kde-ze?

  17. devilscat napsal:

    bohužel, všelijakých lákadel, hlavně pro ženu, je všude kolem spousta. taky pořád přemýšlím, jak něco málo ušetřit a neutratit. u mě to asi po dlouhém přehodnocování / obálky, domácí kasička / vyhraje spořící účet, kde na ty penízky nebudu vidět a snad to pak dobře dopadne 🙂

  18. bobalka napsal:

    Už moje maminka říkávala, že ušetřit se dá jedině na jídle, ale u nás to moc nefungovalo, měla jsem doma 4 chlapi a pro ty oběd bez masa nebyl oběd. Naučila jsem se nakupovat jen to, co potřebujeme, musím vyjít s málo penězi a tak se snažím, Nejvíc jsem ušetřila paradoxně, když jsem koupila pekárnu. Na pečivu se dá opravdu neskutečně ušetřit, a tak jsem dlouhou dobu denně pekla, houstky, rohlíky chleba, koblihy a jiné různé pečivo a dala jsem za to pakatel, oproti obchodu. Z půl kila mouky mám 16 rohlíků, vyjdou mě na asi 12 Kč, k tomu mám domácí vajíčka, tak ještě levněji. A ještě jsou lepší.

    1. babicka11 napsal:

      To je pravda, dnes je pečivo dost drahé. Já utratím za měsíc tak 500,- jenom za chleba a rohlíky a to nepočítám občas koláče, koblihy a různé jiné pečivo. Ono se to nezdá, ale jak to vezme člověk “do tužky” – je to “ranec” ….

  19. Plazmic napsal:

    Jo rozhodně je lepší nemít doma cash, to svádí do toho šahat, je lepší investovat někam do bank kde jsou úroky nebo do nemovitostí či akcií či dalších možných smluv, kde lze dlouhodobě peníze zhodnotit:)

    1. radek napsal:

      vítám Vás u prvního příspěvku

  20. matylda napsal:

    Já nejvíc ušetřím tím, že se snažím nepodléhat slevám. Samozřejmě, že taky prohlížím slevové letáky a kupuju to, co ve slevě je. Ale jen když to opravdu potřebuji. Ne celý balík mléka, ale jen dvě – tři krabice. Menší balení masa a nebo si ho doma rozporcuji na menší balíčky a dám do mražáku. Nekupuji věci a potraviny, které nepotřebuji, jen kvůli slevě. A tak podobně. Pokud by nad tím někdo kroutil hlavou, proč to dávám do mražáku – bydlím na vesnici a místní obchod není dobře zásobený a je dražší. Takže tam kupuji pečivo a věci, které zrovna došly. Na velký nákup jezdím jinam. A ještě mám výhodu vlastní zahrady – zelenina a švestičky z vlastní zahrádky. I ty tekuté 🙂

    1. babicka11 napsal:

      My jezdíme na velký nákup jednou za čtrnáct dní, potraviny, co vydrží, kupuji i víckrát. Maso si dávám taky do mrazáku, mám lepší pocit, že mi doma nic nechybí. Mléko také beru celé balení a vždy spotřebujeme dřív, než když je doba trvanlivosti. Dřív jsem chodila do obchodu denně, pro mléko, salám, pečivo atd., na sobotu a neděli jsem “tahala” v ruce 4 l mléka….jsem ráda, že už to tak dělat nemusím. Nakoupím najednou a je klid. Myslím, že tím ušetřím víc, než nakupovat denně. Stojí to nejen peníze, ale i čas a nervy ve frontách ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *