Blíží se svatek Valentýn – slavený i odsuzovaný

Letošní svátek Svatého Valentýna oslavíme ve středu 14. února.

Začíná postní čas a Popeleční středa.

Co to znamená?
Pravidelný datum není, vždy se odvíjí jen od data velikonočních svátků. Připadá ale vždycky na 46 den před velikonoční nedělí a půst se má dodržovat alespoň první den. Popelec je to, kdy se při přijímání u mše svaté označuje křížkem na čelo, kdy je vyřčeno „pamatuj, prach jsi a v prach se obrátíš“.

Ale vraťme se k Valentýnu, jde o svátek lásky a zamilovaných.

Pokud přeložíme slovo valens, pocházející z italštiny, znamená to zdravý a silný. Jmenoval se tak kněz, který oddával mladé lidi i přes zákaz císaře a byl za to popraven 14. února 269. Claudius II. potřeboval mladé hochy, aby za něho ve válkách bojovali a ne, aby seděli doma, a věnovali se svým manželkám.

Zkuste strávit tento den se svým partnerem, nemusíte ani kupovat drahé dárky, i dobrá čokoláda a květina potěší, i když jsou obchody plné srdíček a různých, i kýčovitých dárečků.

Můžete zajet do Benátek, kde si užijete slavný karneval originálních masek s projížďkou na gondolách.  Mnozí z nás si ale ponechají oslavu lásky na 1. květen – Valentýn se u nás ještě nezabydlel.

Svátek Valentýn pochází ze Spojených států, kde si na tento den potrpí.

Lidé slaví lásku a zdobí si svá obydlí různými dekoracemi.

Svátek zamilovaných v Číně se traduje 7. 7. lunárního kalendáře.


Na Arabském poloostrově – v Emirátech, Kuvajtu, Ománu, Iráku je tento svátek odsuzován ohledně nemanželských vztahů a obchody, které nabízejí srdce a různé valentýnky jsou rabovány.

svatý valentýn

svatý valentýn

V Anglii mají za symbol Valentýna holubici jako znak věrnosti.
Ve Skotsku se koná festival, kdy si mladí lidé losují partnera, s kterým pak protančí celou noc.
V Japonsku zase dávají dárečky jen ženy mužům a ti zas oplácí dárky ženám, přesně za měsíc.

 

 

Hezká pranostika na sv. Valentýna je :

 • svatý Valentýnek je jara tatínek
 • na sv. Valentýna zamrzne i kolo mlýna

Což se letos zřejmě nevyplní, vzhledem k počasí v lednu.
Nezáleží na tom, zda jste odpůrci či zastánci oslav tohoto dne, vnímejte život i přírodu a těšte se na jaro, protože dny se prodlužují a jaro tu bude co nevidět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde můžete mít reklamu napořád za 80 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů

 1. Tak si představte, že ten můj chlap na mě vyrukoval, co prý mu dám k Valentýnu. Dělá si ze mě srandičky, protože to nedržíme, ale dáreček by bral a to nemusí být ani žádný svátek.

  • Ti chlapi jsou snad všichni stejní. To je jako na Vánoce – nikdy nic nechce – a to by koukal, kdyby tam nic neměl :-)…. a jako první to má hned všechno uklizený, hhi

 2. Také se říká na svatého dyndy:)))), článek pěkný, jako vždy poučný, děkuji za info, dozvěděl jsem se mnoho věcí.:)))))))))

 3. Můj tchán vždycky říkal, že si klidně dají s babi panáka pro zdraví i bez oslavy a když už chtějí slavit, že se důvod vždy najde :-). A byl tu do 92 let :-). Taky preferujeme naše svátky a ne cizí ….

 4. Valenýn neslavímmyslím si že lidi když se maji opravdu rádi tak si to mají projevovat celý rok a ne jeden den v roce když je to v kalendáři.

 5. Svátek Valentýn pochází z USA, tak proč se slaví u nás, samozřejmě je to zase o penězích, my to taky neslavíme.

 6. Valentýna neslavíme, ale pro mladé je to krásný svátek

 7. Já to cítím tak, že u nás je květen měsícem zamilovaných. V květnu je to takové pěkné, jak všechno kvete a voní. Už se těším!!!

 8. Valentýn u nás neslavíme – jak už to tu psali přede mnou – 1. máj s pusou pod rozkvetlou třešní. 🙂

 9. Valentýn se u nás začal slavit až později a já nic takového neslavím. Až bude jaro, tak už bude dobře a začne nějaká ta větší fyzická aktivita. V zimě to trochu zanedbávám a tak se už těším.

 10. Těším se na jaro a probouzející se přírodu,Svátek zamilovaných přeji všem ostatním.

 11. Valentýn je podle mě svátek pro mladé a jsem ráda, že si ho užívají. U nás je spíše 1. máj, kdy muž by měl políbit svou drahou pod rozkvetlou třešní, aby ve zdraví a kráse dožila další rok. Vzpomínám z úsměvem na dobu, kdy jsme z čarodějnických ohňů, utíkali pod rozkvetlou třešeň a políbili se. Dnes už nám to utíkání moc nejde a tak manžel vždycky přiveze ze zahrady malou větvičku třešně a dáme si pusu. Je to taková milá tradice. Celý den se pak usmívám, kdykoliv se podívám na větvičku ve váze. 😀

 12. Valentýna taky moc nemusím, ale mladým ho přeji. Já mám raději 1. máj, ten je mé generaci bližší 🙂

 13. Valentýna neslavíme, ale mladým párům ho přeji.U nás slavíme 10.2., kdy má můj muž narozeniny. Na jaro se strašně těším, i když nevím, jestli ještě není moc brzy.

 14. Nikdy jsem Valentáýna nijak neoslavovala. Ale letos mám z něj radost, protože se mi zamilovala dcera. A já jsem za to ráda.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *